witray czar 1 20180529 1226326890Witraże… wielu z nas kojarzą się z nieosiągalną sztuką, podziwianą w wielkich zabytkach i starych kościołach sprzed kilku wieków. A co, gdyby tak przenieść tę piękną technikę do przyjaznej pracowni, gdzie każdy z namiastką chęci i kreatywności, mógłby się jej nauczyć? Gdzie wszystkie jej tajniki i niuanse zostałyby odsłonięte i pokazane w sposób prosty i przystępny? Byłoby świetnie, prawda!?
Właśnie dlatego Centrum Kultury w Niepołomicach i Dom Kultury w Woli Batorskiej chciały stworzyć sposobność do poznania tej techniki od podstaw.

Tak powstał pomysł na stworzenie kursu witrażu. Pozyskano instruktora i chętnych uczestników i 11 maja oficjalnie rozpoczął się kurs witrażu, który obejmował kilka spotkań, co dawało w sumie 25 godzin warsztatowych.

W Domu Kultury w Woli Batorskiej zrobiło się w tym czasie bardzo kolorowo i gorąco, a to za sprawą szkła i małych szkiełek w przeróżnych barwach oraz rozgrzanych do czerwoności lutownic. Pani instruktor Renata Krzysztofek, szybko zauważyła w naszych uczestnikach wielki potencjał i ogromne zaangażowanie, które ze spotkania na spotkanie owocowały coraz bardziej. Już pierwsze próby, kiedy uczestniczki poznawały jak ciąć szkło, jak je obrabiać poprzez szlifowanie oraz jak je przygotowywać do dalszej pracy, okazało się, że są osobami bardzo sprawnymi manualnie. I choć wszystko zaczęło się od takiego samego zadania dla każdej z pań, czyli wykonania prostej ramki by zaznajomić się z techniką, to już w kolejne próby do głosu została dopuszczona niezmierzona kreatywność uczestniczek. I tu uruchomiliśmy pokłady wyobraźni. Nagle w Domu Kultury pojawił się cały zastęp pięknych aniołków, gdzieś z boku wyłonił się uroczy kociak, dwie kursantki stworzyły parkę kolorowych kukułek, a pośród tego wszystkiego pokazały się nawet krwisto - czerwone maki.

A jeśli mowa o krwi… to nie polała się nawet kropelka! Z czego jesteśmy wszyscy niezmiernie dumni i niemniej zaskoczeni bowiem jak wszyscy wiemy, praca ze szkłem jest niebezpiecznym zajęciem. I choć byliśmy przygotowani na opatrywanie ran po walce ze szkłem to jesteśmy wielce zadowoleni, że nie musieliśmy tego robić. I nawet to, po raz kolejny udowadnia z jak uzdolnionymi i sprawnymi plastycznie osobami przyszło pracować nam i pani instruktor.

Bilans już po zakończonym kursie wygląda mniej więcej tak: zużyte metry miedzianej taśmy, kilka pociętych tafli szkła, garść kolorowych szkiełek, które swoje miejsce znalazły nawet w małych uroczych zawieszkach w formie biżuterii, trochę stopionej i zlutowanej cyny, a w efekcie wiele pięknych dzieł i masa radości z tworzenia. Czego chcieć więcej?! Chyba tylko kolejnego stopnia wtajemniczenia w tę piękną technikę.


Dla tych, którzy jeszcze chcieliby skorzystać z możliwości poznania techniki wykonywania witrażu Centrum Kultury w Niepołomicach przygotowuje kolejny cykl spotkań, tym razem odbędzie się on w Domu Kultury w Ochmanowie. Zainteresowanych zapraszamy po szczegóły i do zapisów pod nr tel. 12 281 83 24 w godz.16.00 - 20.00.

Renata Siwek
instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej

  • Witraży czar_1
  • Witraży czar_2
  • Witraży czar_3
  • Witraży czar_4
  • Witraży czar_5
  • Witraży czar_6

więcej fotorelacja