wielkie koty mateusza szewczyka 1 20180509 1110029482Dzikie koty… piękne, nieujarzmione i majestatyczne. Te wyjątkowe cechy starał się uchwycić w swych pracach autor najnowszej wystawy w Domu Kultury w Woli Batorskiej - Mateusz Szewczyk.
Wystawa, której wernisaż odbył się 7 maja 2018 o godzinie 18.00 jest debiutem Mateusza.

Jednocześnie praca nad serią „Wielkie koty” była dla Mateusza dużym wyzwaniem pod względem technicznym, bowiem było to dla niego pierwsze starcie z pastelami olejnymi. Dotąd tworzył głównie w węglu i ołówku, a lubując się w tych dwóch narzędziach, często unikał koloru.

Praca nad serią trwała kilka tygodni i pochłonęła wiele uwagi młodego autora, bowiem Mateusz to 23-letni niepołomiczanin, który z wielkim zaangażowaniem przykłada się do każdego detalu w swoich pracach. Swoje umiejętności doskonali pod okiem pani Natalii Nowackiej podczas zajęć rysunku i malarstwa sztalugowego właśnie w Domu Kultury w Woli Batorskiej.

Każde z jego dzieł było okupione szczegółowym zgłębieniem charakterystyki malowanego kota. Było to widać szczególnie na samym wernisażu podczas, którego Mateusz wszystkim zebranym gościom dokładnie opowiedział o każdym kocie widniejącym na jego pracach.

Przedstawił ich miejsce występowania, przybliżoną liczebność, określił czy jest to gatunek chroniony czy nie, pokazał różnicę pomiędzy poszczególnymi podgatunkami, a nawet podał moc nacisku szczęk każdego z kotów oraz ich możliwości fizyczne, a także charakterystykę budowy ciała. Uczestnicy, mieli więc okazję nie tylko podziwiania prac młodego autora, ale wzięli też udział w małej lekcji przyrody. Wszyscy, byli więc pod wielkim wrażeniem jego wiedzy. Dorośli z uznaniem chwalili jego zasób informacji, natomiast dzieci zafascynowane słuchały i z zainteresowaniem chłonęły wiedzę, którą później będą mogły owocnie wykorzystać na swych szkolnych lekcjach przyrody. Będzie to wiedza przydatna ponieważ wszystkie wybrane przez Mateusza koty to zwierzęta faktycznie występujące na świecie, mniej lub bardziej licznie. Młodego autora bowiem bardzo fascynuje świat przyrody i jest dla niego największa inspiracją.

Aktualnie Mateusz postawił sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i wkracza właśnie w skomplikowany świat farb i zaczyna malować na płótnie, przy czym niezmiennie jego inspiracją pozostaje królestwo zwierząt. Czekamy więc na kolejną wystawę naszego młodego artysty, a na razie zapraszamy do oglądania aktualnej wystawy, która pozostanie w ekspozycji przez najbliższy miesiąc w godzinach pracy placówki.

Renata Siwek
instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej

  • Wielkie koty Mateusza Szewczyka_1
  • Wielkie koty Mateusza Szewczyka_2
  • Wielkie koty Mateusza Szewczyka_3
  • Wielkie koty Mateusza Szewczyka_4
  • Wielkie koty Mateusza Szewczyka_5
  • Wielkie koty Mateusza Szewczyka_6

więcej fotorelacja