rozpoczlimy trzeci stopie pisania ikon 2 20180306 2037484925Za nami dwa stopnie kursu ikono pisarstwa w Domu Kultury w Woli Batorskiej. Teraz przyszedł czas na obiecany trzeci i ostatni stopień wtajemniczania niepołomickich ikono pisarzy w tą jakże trudną sztukę. Do tego stopnia mogły przystąpić osoby posiadające już pewne doświadczenie i umiejętności w pisaniu ikon.

Tak jak poprzednio swoje umiejętności szlifujemy pod czujnym okiem małżeństwa Katarzyny i Jarosława Kula. On - doskonale złoci i pilnuje by żadna skaza nie wkradła się w złocenia ikon uczestników kursu, ona - profesjonalna ikono pisarka czuwa nad każdym ruchem pędzla by wszystko było perfekcyjne. Razem stanowią duet idealny, który podczas ostatnich dwóch stopni kursu nauczył uczestników naprawdę wiele.

Każda ich uwaga jest na wagę złota bowiem ich doświadczenie pozwala na wielką swobodę w poruszaniu się po zawiłych meandrach sztuki ikono pisarstwa. Przez lata własnej praktyki artystycznej nabyli wiedzy wyjątkowo cennej, z której teraz mogą czerpać garściami nasi uczestnicy.


Czynią to oczywiście bardzo ochoczo, bowiem tym razem wybór padł na bardzo trudną technicznie ikonę: Trójcę Świętą autorstwa Andreja Rublowa. Jednak niektórym uczestnikom do gustu wyjątkowo przypadła druga do wyboru ikona: Anioł i to właśnie nad nim zdecydowali się pochylić. Wszyscy uczestnicy kursu pracują pilnie i wytrwale starając się opanować postawione przed nimi wymogi i zadania. Obie ikony są trudne i wymagające pewnej wprawy, każdy ma inne, własne tempo pracy dlatego, żeby spokojnie zdążyć z każdym detalem wszyscy pracują w skupieniu, co przynosi efekty w postaci powoli wyłaniających się świetlistych twarzy aniołów, mieniących barwnych piór skrzydeł oraz rozświetlonych szat.

Przed nami jeszcze kolejne spotkania, ale zgodnie z planem ikony zostaną zapewne ukończone jeszcze w marcu.

Renata Siwek
instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej

  • Rozpoczęliśmy trzeci stopień pisania ikon_1
  • Rozpoczęliśmy trzeci stopień pisania ikon_2
  • Rozpoczęliśmy trzeci stopień pisania ikon_3
  • Rozpoczęliśmy trzeci stopień pisania ikon_4
  • Rozpoczęliśmy trzeci stopień pisania ikon_5
  • Rozpoczęliśmy trzeci stopień pisania ikon_6

więcej fotorelacja