ikony niepoomickich artystow 1 20180102 1841321376

Ikony niepołomickich artystów

wernisaż wystawy

9 stycznia 2018 godz.16.30
Dom Kultury w Woli Batorskiej

W 2014 roku Centrum Kultury w Niepołomicach zaproponowało mieszkańcom naszej gminy kurs pisania ikon I stopnia. Do realizacji tego pomysłu przystąpiły dwa Domy Kultury, w Staniątkach i Woli Batorskiej.

Poprowadzenie warsztatów tej pięknej i wcale nie łatwej sztuki powierzono jednym z najlepszych w Polsce. Małżeństwo, Katarzyna Stawarska-Kula i jej mąż Jarosław Kula to mistrzowie w swej dziedzinie. Ona – ikonopisarka, on – konserwator i złotnik, wspólnie prowadzą pracownię w Częstochowie. Właśnie oni wzięli pod swoje skrzydła chętnych do nauki pisania ikon.

Wówczas w kursie wzięło udział 20 osób, z zapałem przystępujących do napisania swych pierwszych w życiu ikon, które następnie zostały poświecone w miejscowych kościołach, co jest wymogiem, aby namalowane dzieło nazwać ikoną.
Wtedy nasze drogi się rozeszły, każdy wrócił do swoich codziennych zajęć. Nikt wtedy nie przypuszczał, że znajdą się osoby, które zechcą kontynuować naukę na kolejnych szczeblach tej sztuki.

Na przełomie września i października 2017 roku Centrum Kultury zorganizowało kolejny kurs, tym razem II stopnia. Dziesięć osób spotkało się po raz kolejny z państwem Kula w Domu Kultury w Woli Batorskiej. Pani Katarzyna pilnowała, aby każda kreseczka była postawiona jak należy, szata ułożona zgodnie z kanonem ikonopisania natomiast pan Jarosław wtajemniczał nas w trudne arkana złocenia ikony. Pilnie pracowaliśmy przez 30 godzin nad kolejną już bardziej rozbudowaną ikoną, ucząc się trudnej sztuki układania szat. Kolejne ikony zostały napisane i poświęcone, a kurs II stopnia zakończony. Zadowoleni uczestnicy wrócili do domów, ale wciąż coś nie dawało im spokoju.


Kilka tygodni po zakończeniu kursu zadecydowano – czas by świat poznał nasze umiejętności! Tak też zrodził się pomysł na osobliwy wernisaż ikon. Dlaczego osobliwy? Ponieważ wernisaż nie będzie przedstawiał prac jednego artysty jak to zwykle bywa lecz wielu. Odbędzie się on w galerii w Domu Kultury w Woli Batorskiej 9 stycznia 2017 o godzinie 16.30.

Autorzy ikon:
Agnieszka Góral
Aneta Plichta
Ewa Nowacka
Iwona Zielińska
Janina Mikos
Joanna Ilnicka
Krystyna Krupa Samek
Lidia Ciastoń
Małgorzata Porębska
Maria Łyszczarz
Maria Strzelec
Monika Gądek
Renata Siwek
Stanisława Zielińska 


Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.