ikonopisarze w woli batorskiej 33 20171016 1409757134Ikona stylu, ikona mody, ikona kobiecych marzeń, ikona, ikona, ikona... Słowo, które spotykamy na co dzień. No właśnie! Słowo.

A czym tak na prawdę, namacalnie jest ikona? Gdyby zapytać o to uczestników kursu, który odbył się w Domu Kultury w Woli Batorskiej, najprawdopodobniej nie mieliby z odpowiedzią żadnego problemu. Zapewne częścią tej odpowiedzi byłoby stwierdzenie, iż ikona to odzwierciedlenie własnej duszy, że to co mamy w sobie odbija się na desce. Ikona to modlitwa, lecz prawda jest taka, że sama wiara nie wystarczy.

Bo by napisać dobrą ikonę, potrzeba ogromnej dawki cierpliwości i czasu, a przede wszystkim umiejętności. Świadomi tego uczestnicy kursu pisania ikon, spotkali się po raz drugi, by na drugim stopniu kursu poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności i znów rozpocząć swoją przygodę z pisaniem ikon.

W tą przygodę w 2014 roku po raz pierwszy zabrali naszych gości Państwo Kulowie z Pracowni Ikonopisarstwa i Pozłotnictwa z Częstochowy. W tym roku odwiedzili nas ponownie by poprowadzić drugi stopień kursu. Pan Jerzy Kula sprawował pieczę nad właściwym sposobem pozłacania powstających ikon, natomiast Pani Katarzyna Kula opiekowała się stroną artystyczną, doradzała, korygowała i uczyła kolejnych tajemnic związanych z pisaniem ikon.

Tak było przez kilka spotkań, które poczynając od 29 września odbywały się przez kolejne trzy tygodnie w piątki i soboty w Domu Kultury w Woli Batorskiej. W ciągu tych kilku spotkań powstały ikony do wyboru w czterech wariantach, których tematem była Matka Boska. Każda z nich wyszła niezwykle, każda odzwierciedlała osobę, która ją stworzyła, każda była piękna. Spodobały się nawet proboszczowi Parafii Woli Batorskiej ks. Wojciechowi Guzikowi, który osobiście poświęcił ikony, jako ostatni etap ich tworzenia.

Dziś, po skończonym drugim stopniu kursu ikonopisarstwa, wzbogaceni o nowe doświadczenia uczestnicy, mogą dumni podziwiać swoje dzieła. I wciąż poszerzając swoją wiedzę, czekają na trzecią wizytę Państwa Kulów, by odbyć trzeci i ostatni etap kursu i stać się pełnoprawnymi ikonopisarzami.

Renata Siwek
instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej

  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_1
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_2
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_3
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_4
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_5
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_6
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_7
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_8
  • Ikonopisarze w Woli Batorskiej_9

więcej fotorelacja