19 maja 2013 Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie wraz z Kapelą Ludową wyjechał do Dąbrowy Górniczej by wziąć udział w V Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznego – Zagłębie i Sąsiedzi. Reprezentując Centrum Kultury i Gminę Niepołomice stanął na podium zajmując II miejsce w kategorii zespołów tanecznych artystycznie opracowanych.  

Tancerze z Zagórza pod kierunkiem choreografa Janusza Przepióry zaprezentowali w konkursie ,,Melodie i tańce krakowiaków wschodnich''. Towarzyszyła im 6-cio osobowa Kapela Ludowa pod kierownictwem Macieja Ziobro.

W Festiwalu trwającym 3 dni, udział wzięło ponad 2 tysiące uczestników, wśród nich 22 zespoły taneczne dorosłych, zespoły dziecięce, kapele ludowe i grupy śpiewacze. Uczestnicy przyjechali z różnych regionów Polski, z Małopolski, Śląska, Podkarpacia, Wielkopolski i Mazowsza.

Tegoroczna edycja festiwalu stała na bardzo wysokim poziomie. Brały w niej udział zespoły o dużej renomie, znanej marce, obsypane licznymi laurami. Poziom konkursu sprawił, że jury skupiało się na najdrobniejszych szczegółach tańca, śpiewu, układów choreograficznych, kompozycji programu oraz gwary ludowej.

Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie został bardzo wysoko oceniony przez komisję konkursową, która nie szczędziła wysokich ocen i ciepłych uwag kierowanych do młodzieży oraz choreografa.

Słowa uznania i podziękowania należą się naszej wspaniałej młodzieży, która wiele serca wkłada w to, co robi, a ich ciężka i wytrwała praca przynosi tak piękne efekty.