pisanka  4Z czego może być jajko, które ozdabiamy na Wielkanoc? Oczywiście, najlepsze jest takie prawdziwe od kury, kaczki, gęsi albo strusia. Można ozdabiać jajka ze styropianu lub innych tworzyw, ale czy ktoś posiada jajko z soli? My też takiego nie mamy, ale przeżyliśmy kolejny raz konkursową przygodę związaną z wykonaniem solnej pisanki.

Jedyny taki wielkanocny konkurs plastyczny na „Najpiękniejszą pisankę z soli” corocznie organizuje Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Ilość uczestników konkursu jest limitowana, tym bardziej cieszy fakt, że przedstawicielki pracowni plastycznej z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, wzięły w nim udział z sukcesami. W całej 14 letniej tradycji konkursu był tylko jeden „chudy” rok bez nagród dla nas. Konkurs, który odbył się 20 marca 2013 roku, był tryumfalnym powrotem na podium. Pierwsze miejsce w kategorii klas I-III jury przyznało Julii Gawłowskiej, natomiast Natalia Urbańska zdobyła III miejsce w kategorii klas IV-VI.

Prace konkursowe, czyli zdobienie jajka z soli, należy wykonać samodzielnie w siedzibie Muzeum Żup Krakowskich. Nie jest to łatwe zadanie, bo sól jest trudnym materiałem. Nie wszystko się jej trzyma. Niewiele materiałów do niej pasuje. Uczestnicy dostają przygotowaną przez organizatorów bryłkę soli w kształcie jajka, materiały zdobnicze przywożą własne. Zadanie wykonują w ciągu dwóch godzin. Nasze jajka zostały ozdobione skromnym, płaskim, choć niezwykle efektownym wzorem, co zostało zauważone przez członków komisji konkursowej.

W tym roku nagrody zostały rozdzielone pomiędzy uczestników z Małopolski, Śląska, a także ze Słowacji. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w konkursie brało udział ponad 60 uczestników. Wszystkie konkursowe realizacje można było oglądać w okresie wielkanocnym na ekspozycji w Muzeum.

pisanka 1 pisanka 2 pisanka 3 pisanka  4