ceramika zabierzow bocheski 2 20131108 1776770795Warsztaty ceramiki kierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zaplanowane zostały w 3 cyklach po 6 spotkań warsztatowych w każdym. Realizowane będą w Domach Kultury w Woli Zabierzowskiej i Zabierzowie Bocheńskim, a w lutym/marcu 2014 w Domu Kultury w Zakrzowie.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi technikami ceramicznymi: lepieniem z wałków, plastrów, wyciskaniem w formach gipsowych, techniką reliefową, zdobieniem angobami, szkliwami ceramicznymi, topionym szkłem, łączeniem ceramiki z innymi surowcami np. sznurkami naturalnymi.

Efektem zajęć będą prace ceramiczne użytkowe i dekoracyjne, m.in.: patery, figurki, ornamenty przyrodnicze, biżuteria ceramiczna, makaty ceramiczne. Na zakończenie warsztatów w każdym Domu Kultury zostanie zorganizowany wernisaż - wystawa prac. 

Warsztaty ceramiki realizowane są jako jedna z form szerszego projektu pn. Spotkania ze sztuką - warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach działania 413- Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych PROW na lata 2007 – 2013, na które Centrum Kultury w Niepołomicach otrzymało dofinansowanie.

loga leader 1 20140124 1134887237

 

Spotkania ze sztuką – warsztaty ceramiki
Pod takim tytułem od 19 września do 30 października 2013 w Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej trwały warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Góral, plastyka - ceramika z Zabierzowa Bocheńskiego.

W zajęciach brało udział kilkanaście osób, które pod okiem mistrza poznawały tajniki pracy z gliną kamionkową używaną w procesie powstawania elementów i naczyń ozdobnych, a także naczyń do użytku domowego. W czasie 6 spotkań warsztatowych uczestnicy poznali nie tylko sam materiał, z którego mieli tworzyć, jego właściwości, ale poszczególne etapy pracy, w tym: sposób wykonania form gipsowych niezbędnych do późniejszych odcisków modułów glinianych, formowanie pożądanych kształtów i figur. Kolejnymi doświadczeniami było poznawanie technologii szkliwienia, a także końcowy zabieg w produkcji ceramicznej - wypalanie przygotowanych prac w wysokiej temperaturze.

Uczestnikami warsztatów były osoby w różnym wieku, od dzieci po seniorów, a połączyła ich chęć bliższego poznania pracy z gliną i stworzenia własnego przedmiotu użytkowego lub dekoracyjnego.

 • ceramika W.Zabierzowska_1
 • ceramika W.Zabierzowska_2
 • ceramika W.Zabierzowska_3

 
Podczas warsztatów powstało wiele ciekawych prac, które można było oglądać 7 listopada o godz.15.00 podczas wernisażu kończącego działania artystyczne. Z możliwości oglądania dzbanków, miseczek, misek, postaci aniołów, zwierząt, postaci bajkowych, ornamentów przyrodniczych skorzystali mieszkańcy Woli Zabierzowskiej i uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej.

 

 • Wystawa ceramiki W.Zabierzowska_1
 • Wystawa ceramiki W.Zabierzowska_2
 • Wystawa ceramiki W.Zabierzowska_3
 


Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim zaprosił zainteresowanych pracą z gliną na warsztaty ceramiki realizowane od 2 października do 6 listopada 2013.

Do udziału zgłosiły się osoby w różnym wieku, co dodatkowo dawało możliwość korzystania z doświadczeń starszych lub bardziej doświadczonych. Powstały ciekawe przedmioty dekoracyjne, figurki aniołów, zwierząt i innych postaci. Proces kształtowania gliny, nadawania jej wyobrażonej formy był bardzo fascynujący.

 • ceramika Zabierzów Bocheński_1
 • ceramika Zabierzów Bocheński_2
 • ceramika Zabierzów Bocheński_3

Efekty działań artystycznych można było oglądać podczas wernisażu zatytułowanego Ceramiczne fantazje, który odbył się 20 listopada o godz.18.00

 • Wernisaż ceramiki Zabierzów Bocheński_1
 • Wernisaż ceramiki Zabierzów Bocheński_2
 • Wernisaż ceramiki Zabierzów Bocheński_3