zagraj mi pikny cyganie 1 20131013 2039496724Szczególnie w ten jedyny dzień w roku, który kończy szaleństwa karnawału. Nie wszystkim udziela się nastrój zabawy w okresie tzw. ostatków, ale nie można tego powiedzieć o grupie śpiewaczej Zabierzanie.

Cóż oni wyprawiają w ten dzień!! Przebierają się i malują na wzór cygańskiego zespołu i zaczynają  grasować po okolicy.

Można, a nawet należy zapytać, dlaczego? Otóż wiele lat temu, w naszym regionie, w ostatni dzień zabaw przed Wielkim Postem, grupy mieszkańców „napadały” na przechodniów i smarowały im twarze palonym korkiem, aby były czarne. Ci, którzy nie chcieli być umazani, mogli się wykupić jakimś datkiem. Była to jedna z form zabawy ostatkowej. Były też potańcówki u niektórych gospodarzy, szczególnie tam, gdzie było darcie pierza, a i panny warte zachodu. Wszystko to działo się do północy przed środą popielcową.

Czasy teraz trochę inne, inne zabawy, a smolenie oblicza może być potraktowane jak napad z użyciem niebezpiecznego przedmiotu. Warto jednak zachować chociaż cząstkę zwyczajów ostatkowych. Tym zajmują się Zabierzanie, którzy odwiedzają różne instytucje, urzędy, prywatne domy i przekonują mieszkańców, że „my, cyganie, dobrzy ludzie, wychowali cyganeczkę we psi budzie”. Takie wesołe piosenki śpiewają ku uciesze odwiedzanych, a na dowód tego, że dobrze się bawią zachowując tradycję, spójrzmy na zdjęcia.

  • Zagraj mi piękny cyganie…_1
  • Zagraj mi piękny cyganie…_2
  • Zagraj mi piękny cyganie…_3