nawojowa 2013 - zabierzanie 2 20140113 1027261039W dniach 7 i 8 września 2013 w Nawojowej odbyła się XXIII Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agropromocja 2013, która ma na celu aktywizację obszarów wiejskich. Gromadzi wystawców różnych branż: rolniczej, mechanizacji rolnictwa, ogrodniczej, ochrony środowiska, rzemieślniczej, hodowlanej, promowania produktów regionalnych, agroturystyki, rolnictwa ekologicznego i inne.


Zespół śpiewaczy „Zabierzanie” wraz z Kołem Emerytów Rencistów i Inwalidów z Zabierzowa Bocheńskiego reprezentował i promował na tej wystawie Gminę Niepołomice. Zadanie polegało na urządzeniu straganu prezentującego regionalne wyroby rękodzieła artystycznego, artykuły spożywcze w formie poczęstunku oraz śpiewanie regionalnych i ludowych piosenek.

Nasz stolik z poczęstunkiem cieszył się dużym zainteresowaniem, a serwowanymi produktami były między innymi: prawdziwa wiejska kiełbasa, chleb z pieca opalanego drewnem, smalec ze skwarkami i ziołami, schab pieczony, różnego rodzaju ciasta i podpłomyki przygotowane według receptury naszych babć. Nie brakowało słodyczy i różnych warzyw i owoców z naszych ogrodów i sadów, np. ogórki kiszone cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Prezentowaliśmy również wyroby rękodzieła artystycznego naszych seniorek, wśród których znalazły się wszelkiego rodzaju serwety i kołnierzyki wykonane metodą szydełkową, kwiaty z bibuły i inne elementy ozdobne i dekoracyjne, bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się strój krakowski dla dziewczynek.

Zespół „Zabierzanie” od czasu do czasu śpiewał piosenki dawne, ludowe, biesiadne, regionalne i cygańskie w okolicy stolika z poczęstunkiem, jak również wędrując po placu wystawowym. Piosenki wzbudzały zainteresowanie zwiedzających wystawę, którzy dopytywali się z jakich okolic pochodzimy. Było to dla nas duże przeżycie i nowe doświadczenie.

W Kamionnej, gdzie nocowaliśmy mieliśmy okazję spędzenia wspólnego wieczoru i wymianę doświadczeń z członkami Koła Rękodzieła Artystycznego, kapelą i zespołem śpiewaczym z Zalasowej.


W tej międzynarodowej, masowej i prestiżowej wystawie mogliśmy uczestniczyć dzięki Lokalnej Grupie Działania – Stowarzyszenie Wspólnota Królewskiej Puszczy oraz Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Osika Henryk 
Przewodniczący Koła
foto. arch. Zespołu

 

  • Nawojowa 2013 - Zabierzanie_1
  • Nawojowa 2013 - Zabierzanie_2
  • Nawojowa 2013 - Zabierzanie_3
  • Nawojowa 2013 - Zabierzanie_4
  • Nawojowa 2013 - Zabierzanie_5
  • Nawojowa 2013 - Zabierzanie_6