Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/joomgallery/originals/w_salonie_edukacyjnym_396/w_salonie_edukacyjnym_2_20150217_2060193170.jpg'
There was a problem loading image 'images/joomgallery/originals/w_salonie_edukacyjnym_396/w_salonie_edukacyjnym_2_20150217_2060193170.jpg'

w salonie edukacyjnym 2 20150217 206019317012 lutego 2015 na zaproszenie prof. dr hab. Jerzego Malca Rektora Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Aleksandra Palczewskiego Małopolskiego Kuratora Oświaty, Grupa śpiewacza Wolańska Muza wraz z Kapelą Ludową Wolanie z Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej uczestniczyła w spotkaniu w Salonie Edukacyjnym Krakowa.

Prof. nadzw. dr. hab. Teresa Olearczyk prowadziła wykład na temat staropolskich tradycji, a że termin był nieprzypadkowy, jego tematem były zapusty, karnawał i ostatki.

Przygotowana tematyczna prezentacja oraz szeroka wiedza Pani Profesor zaciekawiła wszystkich, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu na temat tradycji oraz czasów w jakich żyli nasi przodkowie.

Zespoły z Woli Zabierzowskiej pod kierunkiem Aleksandra Ostrowskiego zaproszone zostały do występu, który stanowił integralną całość spotkania. Ludowe śpiewki regionalne i pieśni cygańskie wraz z tańcem pary cygańskiej wzbudziły uznanie słuchaczy. Na zakończenie spotkania kapela wykonała wiązankę utworów krakowskich, a Panie z Grupy śpiewaczej częstowały gości pączkami i faworkami z Woli Zabierzowskiej specjalnie przygotowanymi na tę okazję wg starych receptur.

Wśród zgromadzonej publiczności gościli również prof. Julian Dybiec UJ, prof. Stanisław Palka UJ, prof. Zbigniew Maciąg prorektor Akademii Krakowskiej, prof. Leszek Pawłowski Dziekan Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych AK, ks. prof. Józef Stala prorektor Uniwersytetu Jana Pawła II.

Udział zespołów w wykładzie i możliwość prezentacji fragmentu lokalnej kultury ludowej to nie jedyna korzyść wyniesiona z tego dnia. To była również okazja do poszerzenia naszej wiedzy na temat staropolskich zwyczajów omawianego okresu, którą będziemy chcieli wykorzystać w przyszłości.

Aleksander Ostrowski
instruktor Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej


więcej fotorelacja