koncert jubileuszowy zpit zagorzanie 1 20180122 1413230521Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie działający przy Domu Kultury w Zagórzu obchodzi właśnie Jubileusz 10 lecia działalności.
Z tej okazji zaprasza na koncert jubileuszowy, który odbędzie się

4 lutego 2018 roku o godz.16.00

w sali akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach

Wstęp wolny

Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie powstał w 2007 roku. Działa pod patronatem Centrum Kultury w Niepołomicach.

Trzon zespołu tworzy grupa młodych ludzi w wieku od 16 do 30 lat. Naturalnym zapleczem zespołu jest grupa młodsza Mali Zagórzanie, w skład której wchodzą dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat.

Nie ma w zespole podziału na chór i balet, tańczą i śpiewają wszyscy. W swoim repertuarze zespół posiada melodie i tańce z regionów: krakowiaków wschodnich, krakowiaków zachodnich, rzeszowskiego, lubelskiego, śląskiego, lachów sądeckich i górali żywieckich. Ponadto w programie artystycznym posiada obrazek sceniczny z Lajkonikiem pt. Hej na krakowskim rynku i kolędnicze widowisko muzyczne pt. Śpiewajmy i grajmy mu.
Program jest przygotowany z dbałością o autentyzm wykonywanych dawniej pieśni i tańców. Zespół prezentuje jednocześnie kunszt i piękno polskiego stroju ludowego.

Zagórzanie koncertują w kraju i poza jego granicami, zawsze są ciepło przyjmowani przez publiczność. Zespół z uznaniem prezentował polską kulturę ludową podczas festiwali na
Słowacji i Węgrzech, w Bułgarii, Macedonii, Czechach, Grecji i Chorwacji.

Zespołem kieruje Barbara Wdaniec. Kierownikiem muzycznym jest Maciej Ziobro, instruktorem wokalnym Elżbieta Wierzchowska - Ziobro, a kierownikiem artystycznym i choreografem Janusz Przepióra. Zespołowi towarzyszy kapela w składzie: Maciej Ziobro - akordeon, kierownik kapeli,
Grażyna Kwiatkowska - skrzypce, Ignacy Stojek i Andrzej Balicki - klarnet, Wiesław Pyzik - kontrabas.