doynki gminne 2016 8 20160907 1040689213W niedzielę 4 września 2016

Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak
i Przewodniczący Rady Miejskiej
Marek Ciastoń

zaprosili rolników i mieszkańców do Zagórza na uroczyste Dożynki Gminne

Jak nakazuje tradycja z początkiem września rolnicy celebrują obrzęd dziękczynny za szczęśliwie plony i ukończone żniwa, czyli tradycyjne Dożynki.

Uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy, w którym przedstawiciele wszystkich sołectw Gminy Niepołomice prezentowali piękne wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, kwiatów i wstążek oraz bochny chleba z tegorocznych zbiorów, które zostały złożone na ołtarzu polowym. Mszę Świętą koncelebrowaną, w intencji rolników i mieszkańców odprawił Proboszcz Parafii Staniątki ks. Krzysztof Golba wraz z księdzem Ireneuszem.

Tradycyjne ceremonie dożynkowe rozpoczęło wprowadzenie i ośpiewanie wieńca przez Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie. Honory Gospodarzy Dożynek Gminnych 2016 pełnili Państwo Barbara i Roman Ptak. To im przypadło przyjęcie bochenków chleba i kołaczy z tegorocznych zbiorów z rąk Starostów Państwa Agnieszki i Stanisława Celary oraz ich podzielenie pomiędzy wszystkich zebranych.

W części artystycznej Zespoły Pieśni i Tańca Zagórzanie oraz Mali Zagórzanie, działające w miejscowym Domu Kultury zaprezentowały tańce, melodie i przyśpiewki ludowe. Dzieci pokazały się w tańcach krakowskich i śląskich. Dorośli Zagórzanie zaprezentowali suity krakowiaków wschodnich oraz żywiecką.

Ważnym punktem uroczystości była degustacja staropolskich potraw oraz prezentacja rękodzieła przygotowana przez Koła Gospodyń i organizacje pozarządowe.

Aby tradycji stało się zadość ostatnim punktem programu była zabawa taneczna. Niestety nie zakończyła się ona o świcie, lecz kilka godzin wcześniej. Bawiących się tutaj wypędził niespodziewany deszcz.

  • Dożynki Gminne 2016_1
  • Dożynki Gminne 2016_2
  • Dożynki Gminne 2016_3
  • Dożynki Gminne 2016_4
  • Dożynki Gminne 2016_5
  • Dożynki Gminne 2016_6

więcej fotorelacja