Rankiem 15 lipca Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie wyruszył w swoją kolejną podróż zagraniczną, zabierając ze sobą specjalnie przygotowaną na ten czas wiązankę tańców polskich. Celem wyjazdu, tym razem do Bułgarii i udział w Międzynarodowym Festiwali Folkloru Balkan Folk Fest 2012.

W festiwalu trwającym trzy miesiące, od czerwca do końca sierpnia, rotacyjnie bierze udział około 180 europejskich zespołów folklorystycznych, chóralnych i orkiestrowych, prezentujących swoją kulturę w miasteczkach rozłożonych wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego – Kiten, Primorsko i Carevo.

W tak daleką podróż udali się najstarsi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie wraz z pięcioosobową kapelą ludową i opiekunami, łącznie 25 osób. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu, w ośrodku położonym w lasku nieopodal plaży, nie zważając na zmęczenie długą podróżą, po krótkim odpoczynku udaliśmy się na plażę. Piękna plaża, ciepłe morze, wspaniałe krajobrazy pozwoliły na szybką regenerację sił.

Podczas pobytu zespół wystąpił na scenie w Primorsko dwa razy. Pierwszego wieczoru prezentował wiązankę tańców krakowskich, a drugiego wiązankę tańców rzeszowskich. Każdy koncert poprzedzał korowód uczestniczących zespołów przemierzający przy dźwiękach kapeli ludowej główny deptak miasteczka. Zarówno korowód jak i prezentacje zespołów wzbudzały duże zainteresowanie mieszkańców i licznych turystów wypoczywających w tym pięknym miejscu. Każdego dnia na scenie prezentowało się kilkanaście zespołów, w tym z Serbii, Chorwacji, Czech, Ukrainy, Bułgarii oraz licznie reprezentowane zespoły z różnych stron Polski.

Żywiołowy taniec i barwne stroje ZPiT Zagórzanie bardzo się podobały. Pełni energii, pewni swoich umiejętności, bez zbędnej tremy, pięknie i żywiołowo zatańczyli swój program. Specyfiką tego festiwalu, trwającego niemal całe lato jest ogłaszanie wyników dopiero w miesiącu wrześniu. Tym razem do Zagórza zespół przywiózł nominację do nagrody głównej, wręczaną przez Dyrektora Festiwalu najlepszym zespołom , które pretendują do nagród i wyróżnień. Wyjazd do Bułgarii to równocześnie forma nagrody dla zespołu za ciężką pracę i systematyczne próby w ciągu całego roku. Tak więc były i chwile wolne, służące wypoczynkowi. Korzystaliśmy z kąpieli słonecznych i wodnych, zwiedziliśmy Primorsko i Sazopol.

Wieczory umilał wspólny śpiew i taniec na obszernych tarasach. W dni wolne od występów odbywały się jeszcze ostanie próby. Pełnoletnia młodzież uczestniczyła w pobliskim klubie w dyskotece. Ci, którzy lubią wcześnie wstawać mogli podziwiać wschód słońca nad morzem. Po pięciu dniach pracy, ale i wypoczynku, opaleni, zadowoleni i pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Dla większości, jak nie dla wszystkich uczestników był to pierwszy, wspaniały pobyt nad piękny Morzem Czarnym. Mając na uwadze koszt tak odległego wyjazdu, podróż odbyliśmy wspólnym autokarem wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Sułkowianie. Dało to nam możliwość bliższego poznania i integracji młodzieży z tak nie odległych przecież miejscowości.