biesiada doynkowa z zagorzu 13 20150901 114579145730 sierpnia 2015 w Zagórzu odbyła się Biesiada Dożynkowa, na którą zaproszeni zostali mieszkańcy Zagórza i Gminy.

Impreza plenerowa nawiązywała swym charakterem do miejscowych tradycji związanych z dożynkami i prezentacją dokonań artystycznych działających w Zagórzu Zespołów Pieśni i Tańca.

W związku z tym, że tydzień wcześniej odbyły się Dożynki Gminne, Zagórzanie poświęcili wieniec dożynkowy wykonany z kłosów zbóż, kwiatów i wstążek podczas dopołudniowej Mszy Świętej w kościele p.w. św. Wojciecha w Staniątkach. W czasie biesiady zaprezentowali go ogółowi mieszkańców.

Biesiada tradycyjnie, jak to bywa w Zagórzu rozpoczęła się skeczem okolicznościowym z życia wsi i młodzieży. W dalszej części programu artystycznego zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w nowej choreografii suity krakowskie, którą zakończył tańcem z Lajkonikiem.


Ostatnio zespół wzbogacił się o nowy, ważny rekwizyt związany z regionem krakowskim, a jest nim oczywiście Lajkonik, symbol tego co tradycyjne, krakowskie i zawierające nutkę humoru. Brodaty jeździec, w barwnym stroju, na sztucznym koniku okrytym bogato zdobioną kapom, wzbudził uznanie nie tylko najmłodszych uczestników biesiady, ale i dorosłej części publiczności.


Zespół Pieśni i Tańca Mali Zagórzanie wystąpił tym razem z wiązanką tańców śląskich. Najmłodsi uczestnicy zajęć folklorystycznych z wdziękiem zaprezentowali wiązankę melodii, przyśpiewek i tańców tego regionu.

Program artystyczny zakończyła kolejna prezentacja w wykonaniu młodzieży, a była nią suita rzeszowska.

Występom jak zwykle towarzyszyła czteroosobowa, profesjonalna Kapela Ludowa.

Piękna pogoda i dobre nastroje sprzyjały dalszej zabawie biesiadno - tanecznej, aż do białego rana.

Organizatorami biesiady były Dom Kultury, Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie oraz OSP z Zagórza.

Barbara Wdaniec
instruktor Domu Kultury w Zagórzu

  • Biesiada Dożynkowa z Zagórzu_1
  • Biesiada Dożynkowa z Zagórzu_2
  • Biesiada Dożynkowa z Zagórzu_3
  • Biesiada Dożynkowa z Zagórzu_4
  • Biesiada Dożynkowa z Zagórzu_5
  • Biesiada Dożynkowa z Zagórzu_6

więcej fotorelacja