zespo pieni i taca zagorzanie w salonikach 40 20150812 181974090730 lipca 2015 dwa zespoły artystyczne działające przy Centrum Kultury w Niepołomicach wyruszyły w podróż do Grecji, by wziąć udział w 1. Międzynarodowym Festiwalu w Perea.

Miejscem docelowym dla Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie oraz Niepołomickich Mażoretek było drugie co do wielkości miasto, położone w północnej części Grecji, czyli Saloniki.

Obydwa zespoły wyjechały, by reprezentować gminę Niepołomice i promować polską kulturę za granicą. Pobyt w Grecji dał możliwość poznania innych kultur, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów z innymi grupami tanecznymi. Był też czas na zwiedzanie i kąpiele w Morzu Egejskim.

Po długiej i wyczerpującej podróży zespoły dotarły do Salonik i zostały zakwaterowane w wygodnym hotelu, niemal w centrum Salonik, tuż przy nadmorskiej promenadzie. Nie marnując czasu już w pierwsze popołudnie, gdy tylko zelżał upał, Mażoretki wraz z opiekunami udały się na spacer. Wzdłuż promenady minęliśmy ciekawy, współczesny symbol miasta - instalację z parasoli, ochłodziliśmy się w pobliskich fontannach, popatrzyli na pomnik Aleksandra Wielkiego i troszkę strudzeni dotarliśmy do symbolu miasta, czyli Białej Wieży.

W kolejne dwa dni organizatorzy festiwalu zapewnili nam możliwość zwiedzania, a wieczorami obowiązkowe programy festiwalowe. W pierwszym dniu wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy miasto Michaniona, Dom Kultury oraz Kościół Matki Dziewicy. Następnie udaliśmy się autokarem wzdłuż plaży i nabrzeża oglądać przyrodę chronioną programem unijnym Natura 2000. Oczywiście odwiedziliśmy również plaże dla turystów, by zażyć ochłody w morskiej wodzie. Po zmierzchu uczestniczyliśmy w wieczorze greckim w Michaniona, gdzie wspólnie z innymi zespołami festiwalowymi byliśmy gośćmi władz miasta podczas tradycyjnego święta pod nazwą Dzień Sardynki z grecką muzyką.

W niedzielę zwiedzaliśmy urocze turystyczne miasteczko Perea rozłożone wzdłuż plaży i nadbrzeża. Kilka godzin spędziliśmy również na plaży Almira, która tak się nam spodobała, że wracaliśmy na nią jeszcze kilka razy.
Wieczór był czasem prezentacji festiwalowych na nabrzeżu Perei. Po godzinie 20.00 barwny korowód zespołów i przedstawicieli władz przemaszerował uliczkami i nadmorską promenadą, rozpoczynając w ten sposób festiwal.

Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w strojach rzeszowskich, z towarzyszeniem kapeli ludowej i ze śpiewem na ustach dumnie paradował, budząc duże zainteresowanie widzów. Młodzież zaskoczyła organizatorów pięknym śpiewem greckiej piosenki Varka sto gialo, którą śpiewała podczas parady, wzbudzając zachwyt. Grecka publiczność żywo włączała się i bardzo ciepło reagowała na ten gest życzliwości w stosunku do odwiedzanego kraju.

Tuż za nimi, zupełnie innym, bo taneczno - marszowym krokiem i bez żadnej tremy paradowały Niepołomickie Mażoretki, po raz pierwszy obecne na takim festiwalu. Z pewnością siebie i gracją wzbudzały nieukrywane uznanie widzów, którzy nierzadko podchodzili by wykonać sobie pamiątkową fotkę.

W korowodzie można było zobaczyć między innymi zespoły z Indii, Rosji, Bułgarii, Macedonii, kanadyjską Polonię w strojach krakowskich, zespoły greckie.

Zagórzanie świetnie zatańczyli swój program, suitę rzeszowską w choreografii Janusza Przepióry. Młodzi tancerze, kolejny raz uczestniczący w festiwalu międzynarodowym, z obyciem scenicznym, z pełnym uśmiechem na twarzach, pewni swoich umiejętności bardzo się podobali i zostali nagrodzeni gromkimi oklaski, od bardzo licznie zebranej publiczności.


Niepołomickie Mażoretki to debiutantki, dla których pobyt w Grecji był pierwszym, tak poważnym międzynarodowym
występem. Po wejściu na scenę niesione wiatrem publiczności zaskoczyły swoim wizerunkiem nawet swoją choreograf Aleksandrę Kubik. Pewne siebie i swoich umiejętności, z pazurem zadziorności pięknie wykonały zaplanowany program. Składał się on z tańca zespołowego, występu trio w składzie Natalia Bania, Zofia Filiczak i Dominika Tomczyk oraz solowego występu Weroniki Wesołowskiej. 

Obydwa zespoły wypadły w Grecji wspaniale, a tym samym upewniły nas w przeświadczeniu, że mamy w Centrum Kultury dwa bardzo różniące się charakterem zespoły, ale obydwa bardzo dobre.

Korzystając z uroków lata, pięknej pogody i urządzonych plaż nieopodal Salonik wypoczywaliśmy nad morzem, odbyliśmy rejs statkiem, a wieczorami kiedy opadła nieco temperatura zwiedzaliśmy miasto i jego urokliwe uliczki, kupowali stylowe pamiątki.

6 sierpnia wróciliśmy do Niepołomic bogatsi o nowe, bardzo pozytywne emocje i doświadczenia przekonani, że poznaliśmy fragment greckiej kultury i gościnności, krystalicznie czyste morze i gorące greckie słońce.

Innym, ale równie cennym doświadczeniem okazał się pierwszy, ale nie ostatni wspólny wyjazd zespołów, które miały możliwość wzajemnego poznania i integracji.


Barbara Wdaniec
instruktor Domu Kultury w Zagórzu

 • Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w Salonikach_1
 • Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w Salonikach_2
 • Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w Salonikach_3
 • Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w Salonikach_4
 • Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w Salonikach_5
 • Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w Salonikach_6


 • Niepołomickie Mażoretki w Salonikach_1
 • Niepołomickie Mażoretki w Salonikach_2
 • Niepołomickie Mażoretki w Salonikach_3
 • Niepołomickie Mażoretki w Salonikach_4
 • Niepołomickie Mażoretki w Salonikach_5
 • Niepołomickie Mażoretki w Salonikach_6


więcej w fotorelacji