zagorzanie wracaj do tradycji staropolskich 16 20150127 1142450989Dom Kultury w Zagórzu od kilku lat stawia na kultywowanie i promowanie polskiej kultury ludowej. Działają tutaj Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie oraz odpowiednik dla dzieci Mali Zagórzanie. W Zagórzu też corocznie odbywają się tradycyjne dożynki.

W roku 2014 przy Domu Kultury zainicjował swoją działalność Klub Ochrony Tradycji Staropolskich, który tworzą właśnie mieszkańcy Zagórza. Jego głównym celem jest ochrona i promocja lokalnych i staropolskich tradycji ludowej.

Pierwszą inicjatywą Klubu było tradycyjne śpiewanie majówek przy zagórzańskiej kapliczce, przy akompaniamencie kilku instrumentów.
Tradycje bożonarodzeniowe i czas śpiewania kolęd stał się powodem do utworzenia grupy kolędniczej, tradycyjnie składającej się z samych mężczyzn. Od października grupa spotykała sie w Domu Kultury, by doskonalić mało znane staropolskie kolędy i pastorałki. Cieszy fakt, że w skład grupy wchodzą trzy pokolenia mężczyzn. Grupie kolędniczej towarzyszą muzycy Paweł Mikurda - akordeon i Andrzej Balicki - klarnet.

20 grudnia 2014 po raz pierwszy Kolędnicy zaprezentowali się podczas Wigilii grup parafialnych w Domu Kultury w Zagórzu. 6 stycznia 2015 podczas uroczystości Trzech Króli, grupa kolędników prowadziła śpiew na trasie orszaku wiodącego z Zagórza do traktu św. Wojciecha w Staniątkach, gdzie spotkali się Trzej Królowie w drodze do betlejemskiej stajenki w staniąteckim kościele. Włączyli się również w oprawę muzyczną uroczystości.
17 stycznia 2015 Grupa uczestniczyła w Zabierzowskim Przeglądzie Kolędniczym w Zabierzowie Bocheńskim, gdzie była bardzo ciepło przyjęta przez publiczność.

Dom Kultury w Zagórzu od wczesnej jesieni rozbrzmiewał również kolędami w wykonaniu dziewczętom z Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie, które po raz pierwszy spróbowały swoich sił w śpiewaniu kolęd i pastorałek. Przez prawie trzy miesiące pod okiem pani Elżbiety Wierzchowskiej – Ziobro doskonaliły śpiew.

Pierwszy koncert w wykonaniu dziewcząt ubranych w stroje ludowe miał miejsce w niedzielę 4 stycznia 2015 w kościele w Staniątkach. Piękny śpiew, niepowtarzalna interpretacja kolęd i pastorałek, mocne młode głosy wzruszyły słuchaczy. Oczywiście nie obeszło się bez bisu. Równie duży zachwyt spotkał dziewczęta 6 stycznia w kościele parafialnym w Raciborsku, gdzie wystąpiły z koncertem kolęd. Bardzo podobały się również podczas Zabierzowskiego Przeglądu Kolędniczego. Przed nimi jeszcze koncert w Kaplicy w Suchorabie oraz Wieczór Kolęd w Domu Kultury w Zagórzu 1 lutego.

Pasjonaci z Zagórza już dziś myślą o tym jakie kolejne tradycje przywołać w swoim środowisku. Najprawdopodobniej będą one związane z okresem wielkanocnym lub lanym poniedziałkiem.

  • Zagórzanie wracają do tradycji staropolskich_1
  • Zagórzanie wracają do tradycji staropolskich_2
  • Zagórzanie wracają do tradycji staropolskich_3
  • Zagórzanie wracają do tradycji staropolskich_4
  • Zagórzanie wracają do tradycji staropolskich_5
  • Zagórzanie wracają do tradycji staropolskich_6

więcej fotorelacja