prezentowali polski folklor 7 20140730 187442114918 lipca 2014 Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie wyruszył w swoją kolejną już podróż zagraniczną, by reprezentować gminę Niepołomice i promować polską kulturę ludową na międzynarodowym festiwalu.

W tym roku zespół wyjechał do jednego z najpiękniejszych zakątków Macedonii, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Ohrid – Macedonia 2014.

Barwny korowód ulicami miasta przyciągnął tłumy mieszkańców i turystów. Podczas pobytu zespół dwukrotnie wystąpił na scenie amfiteatru, pięknie usytuowanego na tle Jeziora Ochrydzkiego. W czasie koncertów rozbrzmiewała muzyka i śpiew z różnych zakątków Europy. Młodzi tancerze z Zagórza zaprezentowali suity krakowską i lubelską. Żywiołowe tańce i barwne stroje bardzo się podobały. Młodzi tancerze pełni energii, pewni swoich umiejętności, świetnie zatańczyli swój program. W pięknych ludowych strojach, ze śpiewem na ustach dumnie paradowali głównym deptakiem Ohridu, wzbudzając duże zainteresowanie przechodniów i zbierali gratulacje, w tym również od licznych polskich turystów.

Organizatorzy festiwalu zadbali o stworzenie uczestnikom możliwości poznania uroków i zabytków okolic Ohridu. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy zabytkową cześć miasta Ohrid, zwracając uwagę na liczne cerkwie, m.in. św. Zofii i św.Jana Teologa w Kaneo, oglądnęliśmy antyczny teatr oraz twierdzę Samuela, z której rozpościera się piękna panorama miasta, jeziora i gór. Rejs statkiem do klasztoru św. Nauma i muzeum na wodzie dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Odwiedziliśmy również pobliskie miasteczko Struga.

Korzystając z uroków lata, pięknej pogody i urządzonych plaż na brzegach jeziora wypoczywaliśmy w chwilach wolnych.

Zespół wrócił do Polski z nowymi doświadczeniami, niezapomnianymi wrażeniami i dumny z możliwości prezentowania pięknego polskiego folkloru.

Barbara Wdaniec
Instruktor Domu Kultury w Zagórzu

  • Prezentowali polski folklor_1
  • Prezentowali polski folklor_2
  • Prezentowali polski folklor_3
  • Prezentowali polski folklor_4
  • Prezentowali polski folklor_5
  • Prezentowali polski folklor_6

więcej fotorelacja