taczyli w kiten i primorsko nad morzem czarnym 8 20130922 140383118418 lipca 2013 Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie wyruszył w swoją kolejną podróż zagraniczną, by reprezentować gminę Niepołomice i promować polską kulturę ludową nad Morzem Czarnym.


Celem podróży był udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Balkan Folk Fest 2013.W festiwalu trwającym od czerwca do końca sierpnia, udział weźmie 167 zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych, chórów, grup tanecznych prezentujących kulturę muzyczną i taneczną swoich narodów.

Tegoroczny wyjazd to druga podróż zespołu nad Morze Czarne, w którą udała się najstarsza grupa młodzieży wraz z czteroosobową kapelą ludową, choreografem i opiekunami, łącznie 25 osób. Miejscem docelowym wyprawy było tym razem urokliwe miasteczko Kiten, położone na południe od Sozopola, pomiędzy miejscowościami Carewo i Primorsko.

Zespół wystąpił w Bułgarii dwukrotnie. 21 lipca prezentacja miała miejsce na scenie w Primorsko, poprzedził ją korowód uczestniczących zespołów folklorystycznych, przemierzający główny deptak miasteczka przy dźwiękach orkiestry dętej. Zarówno korowód jak i prezentacje zespołów wzbudzały duże zainteresowanie mieszkańców i licznych turystów wypoczywających w tym pięknym miejscu. Drugi koncert miał miejsce 23 lipca w Kiten, w godzinach wieczornych, na scenie tego dnia prezentowało się dziewięć zespołów z różnych krajów.

Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie w obydwa wieczory prezentował specjalnie przygotowane wiązanki tańców i pieśni regionu krakowskiego. Żywiołowy taniec i barwne stroje krakowskie bardzo się podobały. Młodzi tancerze pełni energii, pewni swoich umiejętności, pięknie zatańczyli swój program. Specyfiką tego festiwalu, trwającego niemal całe lato jest ogłaszanie wyników dopiero we wrześniu, po prezentacjach wszystkich uczestników.

Pobytowi w Bułgarii towarzyszyły chwile odpoczynku. Usytuowanie Kiten sprzyjało korzystaniu z kąpieli słonecznych i wodnych w morzu, oraz zwiedzaniu Nessebaru, perełki, a zarazem najstarszego miasta Bułgarii, wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  • Tańczyli w Kiten i Primorsko nad Morzem Czarnym_1
  • Tańczyli w Kiten i Primorsko nad Morzem Czarnym_2
  • Tańczyli w Kiten i Primorsko nad Morzem Czarnym_3
  • Tańczyli w Kiten i Primorsko nad Morzem Czarnym_4
  • Tańczyli w Kiten i Primorsko nad Morzem Czarnym_5
  • Tańczyli w Kiten i Primorsko nad Morzem Czarnym_6