135 metrow pod ziemi 4 20161006 1659455937W sobotę 24 września 2016 Niepołomickie Mażoretki miały przyjemność brać udział w projekcie pod nazwą: Szukamy Skarbów Wielickiej Kopalni Soli. Celem zadania było działanie na rzecz stowarzyszeń oraz fundacji zrzeszających dzieci i osoby niepełnosprawne. Dziewczęta z naszego zespołu zostały wolontariuszami tego projektu.

Niepołomickie Mażoretki w ramach tego projektu miały możliwość zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce od innej niż zazwyczaj strony, nie trasą turystyczną lecz specjalną trasą górniczą. Dodatkowo na ową wyprawę po kopalni musiały założyć specjalne, szare, górnicze kombinezony oraz odblaskowe kaski z przymocowanymi lampkami za pomocom, których oświetlały sobie trasę. Labirynty komór i korytarzy przemierzałyśmy w wymagający sposób, ponieważ był usłany różnego rodzaju trudnościami. Niejednokrotnie należało pokonywać ją schylając się czy czołgając po ziemi, a niekiedy jedynym sposobem na zdobycie danej komory było wspinanie się po drabinie. Jednakże to wcale nie zrażało uczestniczek naszej ekspedycji do dalszego zwiedzania. W czasie przemierzania trasy każda z dziewcząt miała przydzielone do wykonania zadania związane z pracą górników. Takim oto sposobem nauczyły się zaplatać liny potrzebne do transportu ogromnych bloków solnych, obrabiać bryły solne, czytać mapę górniczą, przygotowywać drewno do konstruowania podziemnych korytarzy, a nawet miały przyjemność załadować wagon solą. Wszystkie zdobyte umiejętności zaowocowały otrzymaniem imiennego certyfikatu potwierdzającego zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie górnika.

Po tym jakże wyczerpujący zwiedzaniu Niepołomickie Mażoretki udały się do komory Haluszka, gdzie miały przyjemność dać koncert dla dzieci oraz dorosłych. Występ ten pod wieloma względami był inny od wszystkich dotychczasowych. Po pierwsze odbywał się 135 metrów pod ziemią, po drugie, co chyba najważniejsze, był kierowany dla niecodziennej widowni dzieci niepełnosprawnych.

Uśmiechy i radość, które pojawiały się na twarzach dzieci w trakcie występu Mażoretek były największą zapłatą za trud i prace włożoną w przygotowania do tego koncertu. Zespół od pierwszego rytmicznego wejścia na scenę został przywitany gromkimi brawami, które towarzyszył każdej kolejno prezentowanej choreografii.

Ten występ był dla Zespołu całkowicie nowym i bardzo cennymi doświadczenie, gdyż nigdy dotąd nie występowały dla takiej publiczności. Miał przyjemność zaprezentować się dla osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Piękne Anioły, Fundacji Kumulacja Marzeń Lotto, Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa – Tęcza oraz dla Związku Zawodowego Górników i Związku Zawodowego Strażaków – Florian.

Zarówno choreograf Aleksandra Kubik, jak i dziewczęta uznały ten występ za jeden z bardziej udanych i zgodnie podsumowały, że Niepołomickie Mażoretki zdobyły w tym roku deski scen krajowych, podbiły europejskie sceny oraz miały przyjemność zatańczyć 135 metrów pod ziemią i to dla takiej publiczności.

Co jeszcze ciekawego je czeka nikt nie wie, ale marzyć zawsze warto, gdyż marzenia dodają skrzydeł.

Iwona Zielińska
Instruktor Domu Kultury w Zakrzowcu

  • 135 metrów pod ziemią_1
  • 135 metrów pod ziemią_2
  • 135 metrów pod ziemią_3
  • 135 metrów pod ziemią_4
  • 135 metrów pod ziemią_5
  • 135 metrów pod ziemią_6

więcej fotorelacja