niech boe narodzenie trwa 14 20180115 1670961015W gościnnych progach zabierzowskiego Domu Kultury uczestniczyliśmy w niezapomnianym wydarzeniu. Po przerwie spowodowanej remontem, wrócił do nas Zabierzowski Przegląd Kolędniczy, impreza cykliczna organizowana w tym miejscu po raz jedenasty.

W piątkowy wieczór 12 stycznia 2018 roku zjechali do nas licznie kolędnicy. Przyjechali z całej gminy.

Śpiewali, grali, składali życzenia. Byli soliści, rodziny i całe grupy. Wiek uczestników o dużej rozpiętości, ale to właśnie jest bogactwem naszej tradycji. Jacy wtedy stajemy się wobec siebie serdeczni, chcemy by tak było zawsze.

Kolędowanie rozpoczął zespół Wrzos z Niepołomic. Przygotowane kolędy wprowadziły nas w magiczny czas, który trwa już od Wigilii.

Kolejni wykonawcy, to solistki Magdalena Lebiest z Ochmanowa, Paulina Cichy ze Staniątek i Zuzanna Klima z Zakrzowca. Grupy kolędnicze z Ochmanowa, Młode Wiarusy z Zakrzowca, LKS Czarni ze Staniątek i liczna reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Zagórza. Grupy Śpiewacze Nasza Wola z Woli Batorskiej, Wolańska Muza z Woli Zabierzowskiej i Zabierzanie z Zabierzowa Bocheńskiego. Były kolędy i pastorałki. Stare, nowe, znane i takie, które zostały odszukane w głębokich zakamarkach archiwów. Jeśli ktoś ciekawy tekstów, może poszukać według tytułów, które podali uczestnicy. Oto kilka z nich. Narodził się w stajni, Ej, byliśmy bracia, Najświętsza Panienka, Dziecino słodka, Zaświeć nam gwiazdeczko, Hen, za pagórkami, Łaska nieba górnego, Złota Jerozolima, Zornicka, Pastorałka od serca do ucha, Pastuszkowie bracia mili, Śpij maluszku, Józefie stajenki nie szukaj, Na polanie w środku nocy.

W naszym przeglądzie zaprezentowała się także kolędująca rodzina Państwa Hoffmanów ze Staniątek. Zaśpiewali ukraińską pastorałkę Boh sia rożdajet i Kolędę dla tęczowego Boga. Gdy skończyli swój występ chciałoby się powiedzieć – trwaj chwilo, trwaj…. Niemniej jednak każdy uczestnik lub grupa miała swój czas. Wykonania były różne. Spokojne, żywiołowe, na góralską nutę, po krakowsku, po anielsku. W garniturach, mundurach, zapaskach, chustach, cekinach. Było pięknie, wesoło i kolorowo. Przybyli też zaproszeni goście i mieszkańcy, by przeżyć niezwykłe chwile.

I umówiliśmy się na spotkanie w następnym roku.


Tradycją stało się też dbanie o siły kolędników. Organizatorzy zadbali o to i przygotowali poczęstunek, który mamy nadzieję, że wszystkim smakował. W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla wszystkich za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie i obsługę spotkania.


Organizatorami przeglądu byli Centrum Kultury w Niepołomicach i Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim.


Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Niech Boże Narodzenie trwa _1
  • Niech Boże Narodzenie trwa _2
  • Niech Boże Narodzenie trwa _3
  • Niech Boże Narodzenie trwa _4
  • Niech Boże Narodzenie trwa _5
  • Niech Boże Narodzenie trwa _6

więcej w fotorelacji