na szczcie na zdrowie 22 20170125 1135788260Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny i oczekujemy na niego przez cały rok. Świętujemy i cieszymy się, bo: dzisiaj w Betlejem wesoła nowina, że Panna czysta porodziła Syna… Nie wolno nam zapomnieć, że ten wyjątkowy okres w tradycyjnej kulturze ludowej naznaczony był wielkim bogactwem zwyczajów, obrzędów, wróżb i działań magicznych, wśród których wyróżniają się obrzędy kolędnicze. Grupy kolędujących przebierańców biegały od domu do domu, niosąc mieszkańcom życzenia i wprowadzając niezwykłe emocje.

W dawnej tradycji podstawowym celem kolędowania było przyniesienie domownikom obfitych plonów, dobrobytu i pomyślności. Obecnie, na scenie, podarowanie trochę radości, rozrywki, ale przede wszystkim przypomnienie zwyczajów ojców.

Tradycja żyje! A już na pewno w naszej, niepołomickiej gminie. Najlepszy przykład to przegląd kolędniczy, który wpisał się na stałe w harmonogram Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim. Ze względu na przeprowadzane remonty, tegoroczny Przegląd Kolędniczy ” Z nieba wysokiego”, odbył się w gościnnych progach Domu Kultury w Zagórzu.

22 stycznia, w piękny, zimowy wieczór sala Domu Kultury wypełniła się po brzegi. W niezwykłej atmosferze, wśród świątecznych dekoracji i w znakomitym towarzystwie mogliśmy przeżyć niezapomniane chwile.

Swoją obecnością zaszczyciło nas w tym roku wiele grup kolędniczych, a także solistów. Zachwycali prezentacją, strojami, a także repertuarem, bo uczestnicy z roku na rok sięgają po inne, coraz to trudniejsze, mniej znane utwory i scenariusze.
Konferansjer, znany i lubiany Sławek Mikurda, z charakterystyczną dla siebie energią i werwą zapraszał poszczególnych wykonawców na scenę:
Weronikę Wesołowską – solistkę
Zespół śpiewaczy Wrzos
Marikę Siwek – solistkę
Grupę kolędniczą Kaczeńce z Ochmanowa
Annę Pilch – solistkę
Grupę śpiewaczą z Zabierzowa Bocheńskiego
Zespół kolędowy LKS Czarni Staniątki
Magdalenę Lebiest – solistkę
Zespół wokalno – instrumentalny Ósemka z Zabierzowa Bocheńskiego
Franciszka Barana – solistę
Dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie
Paulinę Cichy – solistkę
Grupę kolędniczą działającą przy OSP Zagórze

To właśnie oni sprawili, że w ten niedzielny wieczór Zagórze tętniło życiem i stało się sercem niepołomickiego kolędowania. Jeszcze długo po zakończonych prezentacjach, po ciepłym posiłku, słychać było gwar, śpiew i to nie tylko kolędy….

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym dawny i piękny zwyczaj jest wciąż żywy i sprawia mnóstwo radości. Szczególnie uwzględniamy tutaj panią Małgorzatę Gajdę, dzięki której to spotkanie się odbywa oraz panią Barbarę Wdaniec, która ciepło i serdecznie ugościła wszystkich w swym Domu Kultury.

No cóż. Przegląd kolędniczy „ Z nieba wysokiego” 2017 za nami, ale już dzisiaj zapraszamy Was za rok.

Urszula Turecka
instruktor

  • Na szczęście, na zdrowie ..._1
  • Na szczęście, na zdrowie ..._2
  • Na szczęście, na zdrowie ..._3
  • Na szczęście, na zdrowie ..._4
  • Na szczęście, na zdrowie ..._5
  • Na szczęście, na zdrowie ..._6

więcej foto relacja