z nieba wysokiego 3 20160120 2068449090Kolejny, Zabierzowski Przegląd Kolędniczy przeszedł już do historii. W niedzielę 17 stycznia 2016 roku spotkaliśmy się w gościnnych progach Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim. Wszyscy uczestnicy, licznie przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście wspólnie stworzyli niezapomniany klimat świąteczny. Dyrektorzy, prezesi, księża, ekspedientki, sołtysi, radni i rolnicy tutaj byli jedną, wielką rodziną. Dość powiedzieć, że w tych progach zagościło około 160 gości, od 1 do 101 lat.

A pod oknami naszej chałupy zaprezentowały się barwne zespoły oraz soliści z naszej gminy. Na dobry początek jedną kolędą Zespół śpiewaczy Zabierzanie wprowadził nas w kolędniczy nastrój. Po nim porwała nas widowiskowo przygotowana, w barwnych strojach, z gwiazdą grupa kolędnicza z Ochmanowa. Po tej dawce mocnego uderzenia nieco wyciszenia wprowadził pokaz piaskowych animacji przygotowanych przez instruktora, Marię Strzelec. Opowieść o tym, co wydarzyło się w Betlejem po narodzeniu Jezusa była kontynuacją pierwszej części, którą oglądaliśmy w poprzednim roku.

Potem przyszedł czas na dalsze kolędowanie. Pięknych starych kolęd słuchaliśmy w wykonaniu Zespołu obrzędowo - śpiewaczego Nasza Wola z Woli Batorskiej. Bardziej współczesne brzmienie zaprezentował Zespół śpiewaczy Wrzosu z Niepołomic wraz z towarzyszącą mu kapelą. Zabierzanie też mieli możliwość zaprezentowania całego programu, przy czym w ich wykonaniu usłyszeliśmy między innymi kolędę śpiewaną tylko jeden raz w roku, a jest nią „Mesyjasz przyszedł na świat prawdziwy… „. Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne brzmiały pięknie śpiewane przez Scholę z zabierzowskiej parafii. Dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie wspierane przez kapelę, w pięknych strojach sądeckich i górali żywieckich zaprezentowały wiązankę kolęd góralskich. Byli też soliści. Aleksandra Kącka z Niepołomic odważyła się zaśpiewać własną interpretację Cichej nocy. Niesamowity Izydor Batko wprawdzie nie śpiewał, ale w jego wykonaniu tekst pt. "Swojskie stworzenie świata" wywołało niejeden wybuch wesołości, no bo co by było, „gdyby świat stworzył Polak?”. Zakończeniem scenicznych popisów był występ silnej, męskiej grupy Klubu Tradycji Staropolskich z Zagórza, która prezentowała stare kolędy własnego regionu.


Czas występów upłynął tak szybko, choć trwało to ponad trzy godziny. Jednak to uczestnicy oraz widzowie byli z nami przez cały czas dając poczucie, że było miło i ciekawie.


POMYŚLEĆ, ŻE WSZYSTKO TO DZIEJE SIĘ, WSZYSTKO TO DZIEJE SIĘ PRZEZ TAKIEGO MAŁEGO CZŁOWIECZKA, KTÓRY NARODZIŁ SIĘ PONAD DWA TYSIĄCE LAT TEMU


Aby podkreślić świąteczny nastrój wszyscy uczestnicy ugoszczeni zostali słodkościami i ciepłym daniem. Wielkie podziękowanie należy złożyć tym, którzy włączyli się w przygotowanie i obsługę tego wydarzenia.

Zapraszamy za rok do wspólnego kolędowania.

Maria Strzelec

instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Z nieba wysokiego…_1
  • Z nieba wysokiego…_2
  • Z nieba wysokiego…_3
  • Z nieba wysokiego…_4
  • Z nieba wysokiego…_5
  • Z nieba wysokiego…_6

więcej fotorelacja