zwyciya ania z zielonego wzgorza 1 20160427 1437521194Ania z Zielonego Wzgórza pojedzie z Suchoraby do Nowego Sącza.

Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek jest jedną z najstarszych i najbardziej znaczących imprez teatralnych kierowanych do dzieci i młodzieży w Małopolsce.
Festiwal odbywa się w dwóch etapach: eliminacje powiatowe oraz spotkania finałowe w Nowym Sączu, które są jeszcze przed nami.

26 kwietnia 2016 w Domu Kultury w Zagórzu odbyły się prezentacje w ramach eliminacji dla powiatu wielickiego. Do udziału zgłoszonych zostało 12 grup teatralnych reprezentujących przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja z terenu powiatu wielickiego. Ostatecznie na scenie zaprezentowało się 11 zespołów i blisko 220 młodych aktorów w jedenastu przedstawieniach, kierowanych głównie do swoich rówieśników, od najmłodszych, aż po młodzież.

Salę Domu Kultury licznie wypełniły dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Zagórzu, młodzi aktorzy oraz osoby indywidualne ochoczo oglądając i wspaniale dopingując wszystkie wykonania.

W jury festiwalowym zasiadali aktorzy i reżyserzy krakowskich scen teatralnych:
Włodzimierz Jasiński - przewodniczący
Ewa Mitoń i Jacek Milczanowski

Jury przez blisko siedem godzin bardzo wnikliwie oceniało poczynania artystyczne młodych aktorów, pasjonatów, szukających drogi rozwoju poprzez sztukę. Ocenie podlegały nie tylko umiejętności gry aktorskiej, ale również pracę nad tekstem, dykcja i śpiew, staranność i trafność doboru kostiumów, rekwizytów i scenografii.

Po wnikliwej ocenie Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w następujący sposób:
I miejsce - zespół teatralny URSA ze Szkoły Podstawowej w Suchorabie za przedstawienie Ania z Zielonego Wzgórza, premiowane nagrodą finansową w wysokości 900 zł.
Grupa ta po raz kolejny reprezentować będzie powiat wielicki podczas jubileuszowego 31. Festiwalu w Nowym Sączu, w dniach 14 - 16 czerwca 2016
II miejsce - Ekipa Teatralna (SET - ka) ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Staniątkach za przedstawienie Czarne Pudełko oraz nagrodę finansową w wysokości 300 zł.

III miejsce oraz nagrodę finansową w wysokości 200 zł przyznano dwóm zespołom
Teatr Fantazja & Scena Apollo ze Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach za przedstawienie Kalejdoskop życia
ex aequo
Zespół Teatralny ze Szkoły Podstawowej w Sygneczowie za przedstawienie Słowik

Ponadto Jury przyznało trzy wyróżnienia, które otrzymali:
Mali Aktorzy z Samorządowego Przedszkola im. Św. Kingi z Podłęża za piękne kostiumy, w przedstawieniu W gospodzie u Pana Trzmiela
Grupa Teatralna Koniec i Kropka ze Szkoły Podstawowej im. Jana PawłaII ze Śledziejowic za pracę nad tekstem w przedstawieniu Bajka jest dobra na wszystko
Teatr Dziecięcy Jo-Jo ze Szkoły Podstawowej i Oddziałami Integracyjnymi z Wieliczki za dynamikę akcji i również piękne kostiumy w przedstawieniu Małpi Król

Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz słodycze.
Jury nie tylko oceniało, ale również służyło pomocą i fachową radą nauczycielom i opiekunom grup teatralnych podpowiadając inne rozwiązania, wskazując braki w sztuce aktorskiej, dając wskazówki do dalszej pracy i przy doborze właściwego repertuaru.
Z satysfakcja zauważamy, że w tym roku wzrosło zainteresowanie festiwalem, zgłosiła się większa liczba zespołów teatralnych, a sam repertuar był ciekawy i pełen walorów twórczych młodych artystów. Cieszyło to komisję oceniającą oraz nas organizatorów.

Organizatorami festiwalu, jak co roku byli Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Centrum Kultury w Niepołomicach oraz Domy Kultury w Zagórzu i Staniątkach.

Krystyna Krupa Samek
instruktor Domu Kultury w Staniątkach

  • zwyciężyła Ania z Zielonego Wzgórza_1
  • zwyciężyła Ania z Zielonego Wzgórza_2
  • zwyciężyła Ania z Zielonego Wzgórza_3
  • zwyciężyła Ania z Zielonego Wzgórza_4
  • zwyciężyła Ania z Zielonego Wzgórza_5
  • zwyciężyła Ania z Zielonego Wzgórza_6

 więcej fotorelacja