Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

wieczornica patriotyczna w podgrabiu 4 20181114 1964024438Gdy w 1795 r. doszło do III rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata, podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. Zaczęła się długa i ciężka walka o odzyskanie niepodległości.

Mimo licznych powstań, wielu stoczonych bitew, dopiero w 1914 r., w okresie I wojny światowej pojawiła się nadzieja na jej odzyskanie. Na terenach zaborców zaczęły tworzyć się oddziały Wojska Polskiego, nad którymi władzę Rada Regencyjna powierzyła dnia 11 listopada 1918 r. Józefowi Piłsudskiemu. W tym samym dniu Niemcy skapitulowały. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach. Zaczęło się tworzyć nowe, niepodległe Państwo Polskie, które jednak musiało stoczyć jeszcze wiele walk, aby utrzymać odzyskane ziemie i utworzyć nowe granice. 

Dziś dzień 11 listopada upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Naród Polski. Jest świętem państwowym, Świętem Niepodległości. W tym roku przypada jego setna rocznica. Jest obchodzone przez wielu Polaków, odbywają się uroczystości i wieczornice. U nas również, w Świetlicy Kultury w Podgrabiu, 8 listopada 2018 r. odbyła się taka wieczornica.

Było wielu mieszkańców i zaproszonych gości, którzy zostali udekorowani biało-czerwonymi kotylionami wykonanymi na tę okoliczność przez mieszkanki osiedla. Wśród nas byli m.in. Pan Marek Ciastoń Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Niepołomice, Pan Piotr Nowak radny powiatu wielickiego, Pan Adam Korol Przewodniczący Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Niepołomicach.


Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego, po czym zaproszona młodzież przypomniała jak tworzyło się Państwo Polskie. Młodzież opowiadała o zmaganiach i trudnościach jakie ponieśli rodacy aby żyć w wolnym kraju.


Następnie rozpoczął się recital Pana Piotra Krupy, do którego wszyscy chętnie się przyłączyli śpiewając pieśni powstańcze i patriotyczne, ballady i piosenki okolicznościowe. Wszyscy przecież znamy takie pieśni jak „Wojenko wojenko”, „Przybyli ułani”, „Czerwone maki na Monte Casino” czy „Żeby Polska była Polską”. Wieczornicę zakończyliśmy krótką modlitwą za Ojczyznę.

Grażyna Taborska
Instruktor 

  • Wieczornica patriotyczna w Podgrabiu_1
  • Wieczornica patriotyczna w Podgrabiu_2
  • Wieczornica patriotyczna w Podgrabiu_3
  • Wieczornica patriotyczna w Podgrabiu_4
  • Wieczornica patriotyczna w Podgrabiu_5
  • Wieczornica patriotyczna w Podgrabiu_6

więcej fotorelacja