Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

wafelek z miodkiem 2 20181026 1084894561Zgodnie z zapowiedzią, w czwartek 25 października 2018 roku przyjechał do Zabierzowa Bocheńskiego pan Zbigniew Lubiński, prezes Koła Pszczelarzy w Niepołomicach. Od wielu lat zajmuje się pszczołami i wie o nich chyba wszystko. Opowiedział o tym jak pszczoły zdobywają nektar i pyłek, co dalej z tym robią. Czy miód w ulu wkładają od razu do słoiczka?

Słuchaczami tych opowieści byli uczniowie z klas I-III. Zanim rozpoczęliśmy przygodę z tymi owadami wszyscy zrobili sobie opaski z czułkami i poczuliśmy się jak pszczoły. Szkoda, że nie udało się polatać, chyba skrzydełka zbyt małe.

Gdyby położyć na wadze tyle pszczół, ilu było uczestników w jednej grupie, okazałoby się że wskazówka pokaże całe 4 gramy. Tak, jedna pszczółka waży 0,1 grama. Dzieci zadawały różne pytania, na które odpowiadał pan Zbigniew. Jednak najbardziej zaciekawiły je żywe pszczoły, które przywiózł ze sobą. Wśród nich była jedna w czerwonej czapeczce. Czyżby było jej zimno? Okazuje się, że tak oznaczamy królową matkę, w dodatku dostaje na czapce numerek. Ta miała 24.


A ile miodu produkuje pszczoła w ciągu swojego życia? Propozycje były różne, a my zostaliśmy kompletnie zaskoczeni odpowiedzią. To tylko dwie krople miodu, 1/12 łyżeczki do herbaty. Ile tych pracowitych owadów musiało pracować na ten miodek, który dzisiaj smakowaliśmy podany na wafelku.


Aby wszystko odbyło się sprawnie pomagały nam panie z Koła Gospodyń i Rady Rodziców. Dziękujemy za zaangażowanie. O pszczołach można dużo opowiadać, ale najlepiej będzie, gdy nie będziemy im szkodzić, truć, wypalać traw. Dzięki ich pracy mamy tyle pysznych owoców no i miód. Każda klasa otrzymała od pana Zbigniewa słoiczek pełen produktów z ula. W dodatku miód, to samo zdrowie. Smacznego.


Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Wafelek z miodkiem..._1
  • Wafelek z miodkiem..._2
  • Wafelek z miodkiem..._3
  • Wafelek z miodkiem..._4
  • Wafelek z miodkiem..._5
  • Wafelek z miodkiem..._6

więcej fotorelacja