Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

zdobylimy cenn umiejtno 1 20180317 1197979452W marcu zakończył się trzeci i ostatni stopień wtajemniczenia niepołomickich ikono pisarzy w tą jakże trudną sztukę. Kurs, w którym uczestniczyło kilkanaście osób za każdym razem odbywał się w Domu Kultury w Woli Batorskiej. Do trzeciego stopnia mogły przystąpić osoby posiadające już pewne doświadczenie, wprawną rękę i umiejętności w pisaniu. 

Tak jak poprzednio uczestnicy kursu swoje umiejętności szlifowali pod czujnym okiem małżeństwa Katarzyny i Jarosława Kula z pracowni w Częstochowie.
On - doskonale złoci i pilnuje by żadna skaza nie wkradła się w złocenia ikon. To dzięki niemu ikony zyskały piękny błysk, a uczestnicy nauczyli się samodzielnie kłaść złoto na swoje prace. Podczas trzeciego stopnia złocili swoje dzieła już czystym złotem.
Ona - profesjonalna ikono pisarka czuwała nad każdym ruchem pędzla, by wszystko było perfekcyjne. Uczyła i doglądała, pilnowała by każdy ruch pędzla był idealny, a każdy dobór kolorów przemyślany. To ona w czasie pierwszego stopnia wprowadziła uczestników w meandry pisania ikon, podczas drugiego uczyła jak układać szaty i w końcu podczas trzeciego jak okiełznać całą ludzką sylwetkę.
Każda uwaga prowadzących była na wagę złota, bowiem ich doświadczenie pozwala na wielką swobodę w poruszaniu się po zawiłych meandrach sztuki ikono pisarstwa. Przez lata własnej praktyki artystycznej nabyli wiedzy wyjątkowo cennej, z której teraz mogli czerpać garściami nasi uczestnicy. 
Podczas trzeciego stopnia do pracy wybrane zostały bardzo trudne technicznie ikonę "Trójcę Świętą" autorstwa Andreja Rublowa lub Michał Anioł.
Wszyscy pracowali w wielkim skupieniu, pilnie i wytrwale starając się jak najlepiej sprostać postawionemu zadaniu. Każdy pracował we własnym tempie, tak by jak najlepiej wypracować każdy detal. Powoli wyłaniały się świetliste twarze aniołów, mieniące barwne pióra anielskich skrzydeł oraz rozświetlone szaty.
Pracując w gronie znajomych sobie osób atmosfera jak zawsze była bardzo miła i dodatkowo uprzyjemniana odwiedzinami Księdza Proboszcza Wojciecha Guzika oraz Księdza Seweryna Puchały, który po zakończeniu pisania ikon poświęcił wszystkie dzieła.
Uczestnicy, którzy brali udział we wszystkich trzech stopniach kursu wiedzą dziś, że posiedli wyjątkowo cenną wiedzę i szereg umiejętności pozwalających im rozpocząć samodzielnie przygodę z pisaniem ikon.

Wszyscy uczestnicy kursu chcą podziękować Panu Jarosławowi i Pani Katarzynie za profesjonalizm, cierpliwość i wielką wyrozumiałość oraz oczywiście za przekazaną wiedzę podczas wielu wspólnie spędzonych godzin. Wyposażyliście nas w cenną umiejętność, którą mamy nadzieję dobrze spożytkować. Serdecznie dziękujemy.


Renata Siwek

instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej

  • Zdobyliśmy cenną umiejętność_1
  • Zdobyliśmy cenną umiejętność_2
  • Zdobyliśmy cenną umiejętność_3
  • Zdobyliśmy cenną umiejętność_4
  • Zdobyliśmy cenną umiejętność_5
  • Zdobyliśmy cenną umiejętność_6

więcej fotorelacja