Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

dom kultury tonie w kwiatach 1 20180313 2040265427Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w kościele katolickim, przygotowywanym na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W Polsce początki święcenia palm sięgają XI wieku. Palmy wije się z witek wierzbowych, gdyż w naszym klimacie wierzba jest drzewem, które wiosną najwcześniej budzi się do życia, a w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

W polskiej tradycji palma uwita z gałązek wierzby przyozdabiana jest baziami, bukszpanem, jałowcem, ziołami i wcześniej przygotowanymi krepinowymi i bibułowymi kwiatami oraz barwnymi wstążkami.

Można kupić rozliczne wzory barwnych palm, przygotowanych głównie na wzór palm wileńskich, ale też można w sposób tradycyjny wykonać je samodzielnie i temu właśnie służą warsztaty organizowane w domach kultury naszej gminy.


Również Dom Kultury w Zagórzu w marcu dbał o zachowanie tradycji wielkanocnych. Obok zdobienia pisanek przez dzieci i dorosłych oraz tworzenia stroików wielkanocnych, w tym roku postanowił uwić palmę na Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany na niepołomickim rynku.


Do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim ma być piękna palma, przyczyniają się przede wszystkim uczestnicy warsztatów i popołudniowych spotkań podczas, których zwijaliśmy krepinowe kwiaty. Nasza instruktorka, pani Natalia Nowacka nauczyła nas prawidłowego i tradycyjnego wykonywania poszczególnych rodzajów kwiatów, zwijania, skręcania, doboru kolorystyki, sposobu kompozycji bukietów. Chętnych do skręcania kwiatów jest wielu, niezależnie od wieku i umiejętności. Uczestnicy z wielką starannością wykonują piękne wiosenne kwiaty, wśród nich żonkile, krokusy, tulipany, stokrotki, ale są też ozdobne róże i kwiaty o nieznanej nazwie. Wszystkie piękne, przepełnione żywymi kolorami wiosny, no i oczywiście w dużych ilościach, tak że cały Dom Kultury tonie w kwiatach w oczekiwaniu na odpowiednią chwilę, by w ostatnim tygodniu przed Niedzielą Palmową wkomponować je w wielkanocną palmę.


W nasze przedświąteczne przygotowania, a zwłaszcza wicie palmy włączają się również panie z Koła Gospodyń, przedstawiciele Rady Sołeckiej, a nasi wspaniali strażacy zobowiązali się dostarczyć wielkanocną palmę na konkurs w Niepołomicach.


Wspólna palma to nie jedyny efekt zagórzańskich spotkań. Nasi uczestnicy zajęć zdobywają określone umiejętności i wiedzę na temat staropolskich wielkanocnych tradycji. Jak deklarują w tym roku, w Niedzielę Palmową pojawi się więcej tradycyjnych, staropolskich palm wykonanych własnoręcznie i wśród nich z pewnością nie będzie dwóch jednakowych.


Cudowna atmosfera, przepełniona radością i życzliwością, towarzysząca tym spotkaniom sprzyja twórczym pomysłom. Święta i zwyczaje z nimi związane towarzyszą nam od stuleci, to nasze piękne dziedzictwo kulturowe, które należy pielęgnować i chociażby w cząstce ocalić od zapomnienia.


I właśnie takim celom służą wspólne przedświąteczne spotkania na, które jeszcze zapraszamy chętnych w godzinach popołudniowych, zarówno do dalszego zwijania kwiatów, jak i wspólnego wicia palmy.


Krystyna Krupa Samek

instruktor - Dom Kultury w Zagórzu

  • Dom Kultury tonie w kwiatach_1
  • Dom Kultury tonie w kwiatach_2
  • Dom Kultury tonie w kwiatach_3
  • Dom Kultury tonie w kwiatach_4
  • Dom Kultury tonie w kwiatach_5
  • Dom Kultury tonie w kwiatach_6

więcej fotorelacja