Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

ciekawe ferie w zagorzu 3 20180227 1864613716Ferie już za nami. Jak mówi przysłowie wszystko co dobre szybko się kończy i tak też się stało. Trzeba wziąć się ostro do nauki i czekać na wakacje, ale można również powspominać to co przeżyliśmy w czasie ostatnich dwóch tygodni.
Na czas ferii Dom Kultury w Zagórzu przygotował dla dzieci wiele atrakcji. Od rana do późnego wieczora każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W pierwszym tygodniu dzieci uczestniczyły w zimowisku organizowanym przez SALOS, Ośrodek Duszpasterski w Staniątkach, Szkołę Podstawową oraz Dom Kultury.

Od wczesnych godzin rannych dom kultury tętnił życiem. Blisko 60 osób wraz z opiekunami brało udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu ,,Zima bez facebooka’’. Było wiele zajęć i zabaw w budynku, chociażby ciekawe gry, zabawy sprawnościowe, różnorodne konkursy, film "Jak wytresować smoka" zawierający wiele cennych wskazówek wychowawczych. Szczególnymi atrakcjami tego zimowiska były wyjazdy związane z poznawaniem naszego dziedzictwa kulturowego oraz promowaniem aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Dzięki temu zwiedziliśmy Trasę Turystyczną Kopalni Soli w Wieliczce, wspaniale wyglądał dzień na niepołomickim basenie. Dopełnieniem dziecięcej radości była wyprawa na stok Limanowa Ski, gdzie mogliśmy się wyszaleć zjeżdżając ze stoku na kolorowych jabłuszkach. Oczywiście podczas takiej aktywności rosły również nasze apetyty, o które dbały wspaniałe Panie z zagórzańskiego Koła Gospodyń przygotowując pyszne posiłki.


W tym miejscu należą się bardzo zasłużone podziękowania dla księdza Pawła Kosowskiego, bez którego nie byłoby tak wspaniale, dla wychowawców i młodzieży pracującej w ramach wolontariatu jako opiekunowie, no i dla wspomnianych już Pań z Koła Gospodyń.

Drugi tydzień ferii miał inną formułę, chociaż podobne cele, czyli uatrakcyjnienie dzieciom czasu wolnego poprzez aktywizację w różnych sferach. Rozpoczął się od zmagań sportowych i zabaw ruchowych. Były wśród nich zabawy z piłką, z ulubioną chusta animacyjną, nie obyło się bez zmagań w tenisa stołowego, a w przerwie próbowaliśmy swoich sił w grach planszowych. Dopełnieniem poniedziałkowego dnia było przedstawieni teatralne ,,Pinokio’’ w wykonaniu aktorów Teatru Blaszany Bębenek. Przy wypełnionej sali śledziliśmy śmieszne przygody Pinokia. Podczas interaktywnych zabawa z lubianym przez dzieci bohaterem, odważni mogli spróbować swoich sił na scenie. Dzień zakończył się bardzo wesoło.

Niełatwe zadanie czekało dzieci w kolejnym dniu. Szycie filcowych maskotek i przytulanek według własnego projektu to nie tylko ciekawa zabawa, co wyzwanie dla naszej wyobraźni. Trzeba było samemu zaprojektować, przenieś na materiał swój projekt, wykroić, no i oczywiście uszyć. Niełatwym zadaniem było ręczne i maszynowe szycie zwłaszcza, że część dzieci robiła to pierwszy raz. Pod fachowym okiem prowadzącej zajęcia pani Renaty Krzysztofek dzieciaki stworzyły niepowtarzalne, a przede wszystkim własne maskotki.


W kuchni też było wspaniale, nikt nie zabraniał robienia ciasta własnoręcznie, krojenia warzyw na sałatkę, ubijania kotlecików i robienia bałaganu. Wyzwań było duże, zakres prac szeroki, ale i pomocników kucharza wielu. Zaplanowaliśmy na ten dzień dwudaniowy obiad, tort czekoladowo - śmietankowy oraz muffinki. Podzieleni na kilkuosobowe grupy przygotowaliśmy ciasto na tort i muffinki, następnie surówkę, kotlety oraz frytki. Najwięcej radości sprawiło dzieciom robienie tortu, a zwłaszcza jego przekładanie i dekorowanie masą. Po kilkugodzinnej, bardzo owocnej pracy z wielką dumą z samodzielnego przygotowania obiadu i deseru zasiedliśmy do degustacji przygotowanych przez dzieci smakołyków.


Jeden zimowy dzień przeznaczyliśmy na przywoływanie wiosny, ale jak czas pokazał nie wyszło nam to najlepiej, bo zima srogimi mrozami przypomniała, że jeszcze nie czas jej odchodzić. Nasze piękne prace plastyczne i bukiety kwiatów goszczących we flakonach przypominają od nadchodzącej wiosennej porze.


Dwa tygodnie radosnych i kreatywnych zabaw za nami. Jeśli ktoś chciałby kontynuować przygodę z szyciem, projektowaniem, gotowaniem, malowaniem czy tańcem zapraszamy na zajęcia stałe do Domu Kultury w Zagórzu. Pełna oferta i harmonogram zajęć znajduje się na www.kultura.niepolomice.pl

Barbara Wdaniec
instruktor Domu Kultury w Zagórzu

  • Ciekawe ferie w Zagórzu_1
  • Ciekawe ferie w Zagórzu_2
  • Ciekawe ferie w Zagórzu_3
  • Ciekawe ferie w Zagórzu_4
  • Ciekawe ferie w Zagórzu_5
  • Ciekawe ferie w Zagórzu_6

więcej fotorelacja