Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

magiczna sobota w zakrzowcu 1 20180202 201320533127 stycznia w Zakrzowcu miało miejsce niezwykle sympatyczne spotkanie – Wieczór Kolęd. Przypomnijmy, że kolędy śpiewane są w czasie Świąt Bożego Narodzenia, aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej obchodzonego 2 lutego.

Początkowo twórcy kolęd czerpali z Ewangelii, ale z biegiem czasu pieśń, coraz bardziej świecka, nazwana została pastorałką. Zwyczaj kolędowania dotarł do Polski jeszcze w XV wieku. Organizując wspólny wieczór pragnęliśmy wzmocnić poczucie radości i nadziei w każdym z nas.

W pomieszczeniach przygotowanego na tę okoliczność Domu Kultury zebrali się wspaniali widzowie. Przybyły całe rodziny - babcie przyprowadziły swoich wnuków i prawnuków po to, aby pokazać im i kultywować tradycje bożonarodzeniowe i aby przekazać młodemu pokoleniu najpiękniejsze emocje.

Sobotnią uroczystość rozpoczął występ służby liturgicznej oraz scholi z Podłęża. Młodzi ludzie ujęli nas swoimi umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi prezentując tradycyjne Jasełka. Barwne stroje, dopracowana dekoracja pomogły wszystkim przenieść się w bardzo odległe czasy i przypomniały, co wydarzyło się w Betlejem.

Niezwykle bogaty i tradycyjny repertuar przedstawiła grupa kolędnicza z Ochmanowa oraz Młode Wiarusy z Zakrzowca. Dla swoich zespołów śpiewaczych o oprawę muzyczną zadbali Andrzej Balicki – klarnet, Paweł Mikurda – akordeon oraz Janusz Taborski – akordeon. Mieliśmy okazję usłyszeć piękne interpretacje m.in.: „A powstańże ty Dawidzie”, „A w tym tu rajskim ogrodzie”, „Przy zielonej”, „Oj siano, siano” … .

Wszystkich zachwyciły wykonania solistek: Magdaleny Lebiest, Zuzanny Klima oraz Elżbiety Ziobro, a duet: Zuzia Klima i Jakub Wrześniak, który pokusił się o wykonanie jednej z najbardziej znanych kolęd świata, tłumaczonej na ponad trzysta języków zebrał gromkie brawa. „Cicha noc” w ich wykonaniu wybrzmiała w wypełnionej po brzegi sali. Jakub dostojnie zagrał na pianinie, a Zuzia delikatnie i z uczuciem zaśpiewała.

Kwintesencją prezentacji artystycznych było wspólne wykonanie kolęd, do którego to zaproszeni zostali wszyscy wykonawcy oraz publiczność. Było pięknie, rodzinnie i nastrojowo.

Część artystyczna była prawdziwą ucztą dla ducha, ale wspaniałe Panie z Zakrzowca nie zapomniały także o uczcie dla ciała. Przy gustownie przybranych stołach każdy mógł spróbować wyśmienitych, domowych wypieków, poczęstować się słodkościami i nasycić pysznym strogonowem. Do późnych godzin w Domu Kultury rozbrzmiewał wspólny śpiew, śmiech i miło było patrzeć jak dobrze goście czują się w swym towarzystwie. Taki wieczór łączy wszystkich i wyzwala niezapomniane emocje.

Dziękuję za te magiczne chwile, a ów sobotni wieczór pozwala mi mieć nadzieję, że tych chwil będzie więcej….

Urszula Turecka
instruktor Domu Kultury w Zakrzowcu

  • Magiczna sobota w Zakrzowcu_1
  • Magiczna sobota w Zakrzowcu_2
  • Magiczna sobota w Zakrzowcu_3
  • Magiczna sobota w Zakrzowcu_4
  • Magiczna sobota w Zakrzowcu_5
  • Magiczna sobota w Zakrzowcu_6

więcej w fotorelacji