Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

spotkanie liryczno muzyczne w ochmanowie 6 20171124 1061728983Listopad dla wielu z nas to miesiąc zadumy i pamięci. Dla Polaków pamięci szczególnej, bo również o tych, którzy 99 lat temu przynieśli naszej Ojczyźnie wolność, o tych co za tę wolność oddali dar najwyższy - własne życie.

Chcąc uczcić ich pamięć 19 listopada w Domu Kultury w Ochmanowie zostało zorganizowane spotkanie liryczno - muzyczne.

Celem jaki przyświecał tej uroczystości było wzbudzenie szacunku dla tradycji święta narodowego11 listopada oraz kształtowania postaw patriotycznych, zarówno u najmłodszych jak i nieco starszych.

Spotkanie miało charakter wieczornicy skłaniającej do wewnętrznych przeżyć i skupienia uwagi na treści. Odpowiedni dobór tekstów w połączeniu z muzyką pomógł rozwinąć wyobraźnię oraz zdolności obserwacji.

Dla licznie przybyłej publiczności, nie tylko z Ochmanowa i Zakrzowa, ale również z sąsiednich miejscowości, zarówno program jak i cała uroczystość zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Bosco z Zakrzowa była bardzo cenna.

Wiązankę pieśni patriotyczne wykonał zespół Fletnia działający przy szkole w Zakrzowie od 2006 roku, pod kierunkiem pani Anny Ptasznik.

Inscenizacja w wykonaniu uczniów kl. III, przygotowana pod kierunkiem pani Teresa Tobiasz, wprowadziła zgromadzonych w atmosferę lat, kiedy Polska nie była krajem suwerennym. Wspomnienia „dziadka” przekazywane „wnuczce” przeplatane wierszami recytowanymi przez uczniów w bardzo ciekawy i obrazowy sposób pokazały losy zniewolonej przez zaborców Ojczyzny.

Oczywiście było również wspólne śpiewanie znanych wszystkim pieśni patriotycznych wśród, których znalazły się m.in.: „ Przybyli ułani”, „ Pierwsza brygada” i „ Marsz strzelców”. Pieśni, które opowiadają o naszych narodowych dziejach, sławią bohaterów i stanowią część naszej narodowej tożsamości, a ubrane w formę wieczornicy doskonale integrują środowisko i łączą pokolenia.

Zasłużenie młodzi wykonawcy zebrali od oglądającej ich publiczności wiele słów uznania. Po tak miłej uczcie duchowej wszyscy zostali zaproszeni na kawę, herbatę i mały poczęstunek „czym chata bogata...”.

Dziękuję nauczycielom, młodym artystom, rodzicom i wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby to niedzielne popołudnie było tak uroczyste.

Barbara Cicha
instruktor Domu Kultury w Ochmanowie

  • Spotkanie liryczno - muzyczne w Ochmanowie_1
  • Spotkanie liryczno - muzyczne w Ochmanowie_2
  • Spotkanie liryczno - muzyczne w Ochmanowie_3
  • Spotkanie liryczno - muzyczne w Ochmanowie_4
  • Spotkanie liryczno - muzyczne w Ochmanowie_5
  • Spotkanie liryczno - muzyczne w Ochmanowie_6

więcej fotorelacja