Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

jesie w papierze z pracowni plastycznej 4 20171025 1661557405Jesień, choć nie zawsze lubiana i przez wielu postrzega jako okres przemijania, szarości, przygnębienia i nostalgii za mijającym latem, to jednak nie można jej odmówić urody. Wystarczy spojrzeć nieco inaczej i już widzimy, że jest to najbardziej zjawiskowa pora roku, a jej najpiękniejszym aspektem są zmieniające kolory liści na drzewach, od intensywnych barw, po złoto – rdzawe brązy.

Dopełnienie jesiennego krajobrazu, z pewnością są przebarwienia dojrzałych owoców i warzyw, barwne owoce jarzębiny, spadające na ziemię brunatne kasztany.

I właśnie takie uroki jesieni stanowiły inspirację do podjęcia działań artystycznych w pracowni plastycznej Domu Kultury w Staniątkach, by zatrzymać tą ulotną chwilę na dłużej lub stworzyć ładną, jesienną dekorację wnętrz.

Wiemy przecież, że dekoracje z papieru mogą wyglądać bardzo efektownie.

Chętnych do zmierzenia się z postawionym zadaniem, a była nim „Jesień w papierze”, było najwięcej wśród dzieci. To one pracując techniką kolorowej wydzieranki w połączeniu z innymi drobnymi elementami i plasteliną stworzyły barwne obrazki, prezentujące najbardziej charakterystyczną cechę jesieni, jaką są zmieniające się barwy liści w koronach drzew.

Dzieci starsze i młodzieży realizując również motyw jesieni w przyrodzie, zastosowały odpowiednio trudniejszą technikę pracy, którą było przedstawienie jesieni na obrazie z masy plastycznej.

Natomiast dorośli uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego za zadanie otrzymali stworzenie trójwymiarowej ozdoby jesiennej, a była nią papierowa dynia. Warzywo uformowane z papieru i krepiny, pomalowane farbą niekoniecznie w naturalnych kolorach, a na koniec przyozdobione barwnymi sznurkami i kolorowymi wstążkami, tak by komponowało się z wystrojem wnętrz, do którego zostało wykonane z pewnością przetrwa dłużej niż prawdziwe.

Nie opisuję jak powstawały te cudeńka, bo nie odda to w pełni chwili tworzenia, ani też atmosfery i radości, jaka towarzyszy uczestnikom naszych zajęć artystycznych. Tutaj każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania w działania plastyczno – artystyczne może popróbować swoich sił i zdobyć nowe umiejętności. Samodzielnie lub pod okiem instruktora wykonać niepowtarzalną okolicznościową ozdobę lub dekorację, namalować, narysować swój pierwszy lub kolejny obraz, rozwinąć lub rozbudzić w sobie artystyczne pasje. Najlepiej jednak będzie przyjść, zobaczyć i popróbować, a może akurat się spodoba.

Zapraszamy do naszych Domów Kultury, gdzie w przygotowanych pracowniach plastycznych, pod okiem instruktorów artystów plastyków będzie można zmierzyć się z nie tak trudną, szeroko rozumianą sztuką plastyczną, a także twórczo i miło spędzić kilka chwil. Zwłaszcza, że już wkrótce będziemy wykonywać różnorodne i niepowtarzalne ozdoby świąteczne.

Krystyna Krupa Samek
instruktor Domu Kultury w Staniątkach

  • Jesień w papierze z pracowni plastycznej _1
  • Jesień w papierze z pracowni plastycznej _2
  • Jesień w papierze z pracowni plastycznej _3
  • Jesień w papierze z pracowni plastycznej _4
  • Jesień w papierze z pracowni plastycznej _5
  • Jesień w papierze z pracowni plastycznej _6

więcej fotorelacja