Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

bieszczadzka wycieczka 3 20170718 1543116151Jak co roku Dom Kultury w Woli Zabierzowskiej organizuje wakacyjną wycieczkę w ciekawe zakątki naszego kraju. Tym razem postanowiliśmy odbyć wyprawę w piękne i malownicze tereny Jeziora Solińskiego oraz do Cisnej, położonej w samym sercu Bieszczad, należącej niegdyś do rodziny Fredrów, ojca znakomitego pisarza Aleksandra Fredry.

14 lipca już od wczesnych godzin porannych 42 osobowa grupa wycieczkowiczów wyruszyła w piękne tereny południowo - wschodniej części naszego kraju.

Pierwszym punktem programu był spacer po Zaporze Solińskiej, z której piękny widok rozciąga się na taflę błękitnej wody i zielonych wzgórz rozpościerających się wokół. Z drugiej strony widok, który przyprawia o zawroty głowy - elektrownia i dolina w Myczkowcach.


Piękna słoneczna pogoda oraz lekki podmuch orzeźwiającego wiatru nadawały jeszcze większego uroku naszej wyprawie. Zwieńczeniem pobytu nad Soliną był rejs statkiem turystycznym, z którego tarasu widokowego rozpościerały się widoki na piękną przyrodę, przybrzeżne przystanie i wyrastające z wody wyspy i wysepki.


Po zejściu na ląd czekała nas jeszcze film i prezentacja multimedialna przybliżająca historię budowy zapory wodnej, elektrowni wraz ze szlakiem korytarzy, które są udostępniane do zwiedzania przez turystów.


Niestety malownicza Solina była tylko jednym z punktów naszej wycieczki. Szlakiem Małej Pętli Bieszczadzkiej pojechaliśmy dalej do miejscowości Cisna, znanej z popularnej Wąskotorowej Kolejki Leśnej, którą transportowano drzewo z trudno dostępnych terenów leśnych. Dzisiaj kolejka jest atrakcją turystyczną, z której oczywiście skorzystaliśmy i my, obierając trasę z Majdanu do Przysłupia. Podróż trwała prawie trzy godziny wiodąc malowniczymi terenami dzikiej przyrody, lasami, mijając rzeki, strumyki i pola porośnięte kwitnąca trawą. Inną atrakcją tej wyprawy była możliwość posilenia się na stacji Przysłup świeżym, wędzonym pstrągiem prosto z miejscowej hodowli lub skorzystania z innych przysmaków tamtejszej kuchni regionalnej.


Na zakończenie naszej bieszczadzkiej wycieczki pojechaliśmy zwiedzić popularną Siekieryzadę miejscową gospodę z galerią malarstwa oraz innymi dziełami miejscowych artystów. Zobaczyliśmy salę ozdobioną porożem zwierzyny leśnej oraz ludowymi przedmiotami codziennego użytku. Ta miejscowa knajpa to źródło historii swoich terenów, opowieści o ludziach, którzy jako pionierzy przemierzali te tereny, to miejsce kameralnych koncertów muzycznych, a także poezji i legend z samego serca Bieszczad.

Naszą wspaniałą wycieczkę zakończyła uczta regionalnych przysmaków łemkowskich, po której to nie pozostało nam nic innego jak udać się w powrotną drogę do domu.

Aleksander Ostrowski
instruktor
Dom Kultury w Woli Zabierzowskiej

  • Bieszczadzka wycieczka_1
  • Bieszczadzka wycieczka_2
  • Bieszczadzka wycieczka_3
  • Bieszczadzka wycieczka_4
  • Bieszczadzka wycieczka_5
  • Bieszczadzka wycieczka_6

więcej foto relacja