Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

modzi modelarze na start 3 20170602 149903151428 maja2017 r. na lotnisku w Pobiedniku Wielkim, w ramach ogólnopolskiej imprezy "Młodzi modelarze - Lotnicy na start" rozegrano Mistrzostwa Aeroklubu Krakowskiego dla juniorów młodszych. W konkurencji S6A (rakiet z taśmą hamującą) startowało 18 zawodników, w tym dwóch z modelarni w Zabierzowie Bocheńskim. Obydwaj nasi modelarze stanęli na podium: zwyciężył Mikołaj Solarz, a trzeci był Mateusz Pichór.

Konkurencja S6A polega na starcie rakietą spełniającą wymogi przepisów Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) i osiągnięciu jak najlepszego czasu liczonego od momentu startu z wyrzutni do wylądowania, przy czym czas mierzony jest maksymalnie do 180 sekund. Uzyskanie maksymalnego czasu zdarza się jednak rzadko. Rakiety wyposażone są w silniki o odpowiednim dla danej konkurencji ciągu.

Sukces naszych zawodników jest o tyle znaczący, że pokonali oni młodych modelarzy z dwóch czołowych klubów: MTSR Sowiniec i Aeroklubu Krakowskiego. Modelarze z tych klubów (zarówno juniorzy jak seniorzy) stanowią czołówkę światową modelarstwa kosmicznego, o czym będzie się można przekonać na własne oczy podczas rozgrywanych w dniach 3-4 czerwca w Pobiedniku Wielkim Międzynarodowych Zawodów Modeli Kosmicznych "World Cup in Cracow 2017", które zaliczane sa do klasyfikacji Pucharu Świata.

Krzysztof Gawłowski
instruktor Pracowni Modeli Latających
w DK Zabierzów  Bocheński

  • Młodzi modelarze na start_1
  • Młodzi modelarze na start_2
  • Młodzi modelarze na start_3