Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

coraz bliej wielkanocy 1 20170413 1758764495Święta Wielkanocne tuż, tuż. Świadczą o tym nie tylko daty w kalendarzu. Dla nas takim znakiem jest konkurs na najpiękniejszą pisankę z soli. Konkurs organizowany przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, a skierowany do uczniów wszystkich rodzajów szkół oraz placówek kultury, do osób pomysłowych i uzdolnionych.

Uczestniczymy w nim od samego początku, czyli od 1999 roku. W tym roku reprezentanci Domów Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, Agnieszka Widomska - Smuła, Igor Strzelec i Gabriel Góral oraz w Woli Batorskiej, Barbara Stanek i Sylwia Siwek znowu udowodnili, że nie bywamy tam przypadkiem.

Z trudną materią solnej bryły w kształcie jajka poszło całkiem dobrze, choć ten minerał jest równie piękny co kapryśny. Ma ciekawą fakturę, barwę od białej poprzez szarą po różowo – pomarańczową, rozpuszcza się w zetknięciu z wodą, przez co jego zdobienie wcale nie jest łatwe.

Pisanki zdobione są samodzielnie w Zamku Żupnym, co stwarza możliwość obserwowania innych uczestników konkursu, chociaż najlepiej mieć własny, oryginalny pomysł. Najważniejszym zadaniem jest podkreślenie urody soli, by wyglądała jak cenny klejnot. Takimi kryteriami oceny kierują się jurorzy konkursu, więc mamy ogromną satysfakcję, że sprostaliśmy temu zadaniu. Świadczą o tym przyznane nagrody. Pośród 53 uczestników konkursu nasi reprezentanci zdobyli następujące nagrody:
I miejsce w kategorii uczniów klas I-III szkoły podstawowej zdobył najmłodszy uczestnik konkursu, uczeń I klasy Igor Strzelec, tuż za nim uplasował się uczeń III klasy Gabriel Góral. W kategorii szkół średnich III miejsce zdobyła Sylwia Siwek.

Maria Strzelec i Renata Siwek
instruktorki Domów Kultury w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej

  • Coraz bliżej Wielkanocy_1
  • Coraz bliżej Wielkanocy_2
  • Coraz bliżej Wielkanocy_3
  • Coraz bliżej Wielkanocy_4
  • Coraz bliżej Wielkanocy_5
  • Coraz bliżej Wielkanocy_6