Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

na szczcie na zdrowie 22 20170125 1135788260Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny i oczekujemy na niego przez cały rok. Świętujemy i cieszymy się, bo: dzisiaj w Betlejem wesoła nowina, że Panna czysta porodziła Syna… Nie wolno nam zapomnieć, że ten wyjątkowy okres w tradycyjnej kulturze ludowej naznaczony był wielkim bogactwem zwyczajów, obrzędów, wróżb i działań magicznych, wśród których wyróżniają się obrzędy kolędnicze. Grupy kolędujących przebierańców biegały od domu do domu, niosąc mieszkańcom życzenia i wprowadzając niezwykłe emocje.

W dawnej tradycji podstawowym celem kolędowania było przyniesienie domownikom obfitych plonów, dobrobytu i pomyślności. Obecnie, na scenie, podarowanie trochę radości, rozrywki, ale przede wszystkim przypomnienie zwyczajów ojców.

Tradycja żyje! A już na pewno w naszej, niepołomickiej gminie. Najlepszy przykład to przegląd kolędniczy, który wpisał się na stałe w harmonogram Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim. Ze względu na przeprowadzane remonty, tegoroczny Przegląd Kolędniczy ” Z nieba wysokiego”, odbył się w gościnnych progach Domu Kultury w Zagórzu.

22 stycznia, w piękny, zimowy wieczór sala Domu Kultury wypełniła się po brzegi. W niezwykłej atmosferze, wśród świątecznych dekoracji i w znakomitym towarzystwie mogliśmy przeżyć niezapomniane chwile.

Swoją obecnością zaszczyciło nas w tym roku wiele grup kolędniczych, a także solistów. Zachwycali prezentacją, strojami, a także repertuarem, bo uczestnicy z roku na rok sięgają po inne, coraz to trudniejsze, mniej znane utwory i scenariusze.
Konferansjer, znany i lubiany Sławek Mikurda, z charakterystyczną dla siebie energią i werwą zapraszał poszczególnych wykonawców na scenę:
Weronikę Wesołowską – solistkę
Zespół śpiewaczy Wrzos
Marikę Siwek – solistkę
Grupę kolędniczą Kaczeńce z Ochmanowa
Annę Pilch – solistkę
Grupę śpiewaczą z Zabierzowa Bocheńskiego
Zespół kolędowy LKS Czarni Staniątki
Magdalenę Lebiest – solistkę
Zespół wokalno – instrumentalny Ósemka z Zabierzowa Bocheńskiego
Franciszka Barana – solistę
Dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie
Paulinę Cichy – solistkę
Grupę kolędniczą działającą przy OSP Zagórze

To właśnie oni sprawili, że w ten niedzielny wieczór Zagórze tętniło życiem i stało się sercem niepołomickiego kolędowania. Jeszcze długo po zakończonych prezentacjach, po ciepłym posiłku, słychać było gwar, śpiew i to nie tylko kolędy….

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym dawny i piękny zwyczaj jest wciąż żywy i sprawia mnóstwo radości. Szczególnie uwzględniamy tutaj panią Małgorzatę Gajdę, dzięki której to spotkanie się odbywa oraz panią Barbarę Wdaniec, która ciepło i serdecznie ugościła wszystkich w swym Domu Kultury.

No cóż. Przegląd kolędniczy „ Z nieba wysokiego” 2017 za nami, ale już dzisiaj zapraszamy Was za rok.

Urszula Turecka
instruktor

  • Na szczęście, na zdrowie ..._1
  • Na szczęście, na zdrowie ..._2
  • Na szczęście, na zdrowie ..._3
  • Na szczęście, na zdrowie ..._4
  • Na szczęście, na zdrowie ..._5
  • Na szczęście, na zdrowie ..._6

więcej foto relacja