Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

pracowity czas przedwiteczny 1 20161216 1704720513Dzieci i młodzież z Podgrabia mają możliwość korzystania z warsztatów plastycznych w Świetlicy Kultury, z czego chętnie korzystają zwłaszcza w okresie przedświątecznym. 

W tym roku, podobnie jak w latach wcześniejszych pierwsza połowa grudnia była dla nich jednym z bardziej wyczekiwanych i pracowitych okresów. Nieodległa perspektywa zdobienia własnej choinki sprawia, że szczególnie chętnie uczestniczyły w warsztatach, podczas których przygotowywane były niepowtarzalne, a przede wszystkim własnoręcznie wykonane ozdoby. W każdym roku inne.

Tym razem zaproponowaliśmy zdobienie bombek styropianowych, które należało najpierw wymalować na swój ulubiony kolor, by później móc je ozdobić różnokolorową pasmanterią, koronką, sznureczkami, cekinami lub wstążkami w świąteczne wzory, zgodnie z własnym pomysłem.

Dużo więcej precyzji wymagało malowanie szklanych bombek, gdzie na delikatnym materiale mieniących się różnymi kolorami kul, wykazując się dużą ostrożnością i skupieniem trzeba było przy użyciu pędzelka wyczarować ciekawe wzory. Uczestnicy mogli skorzystać z perłowych i matowych farb, perlaży, sztucznego śniegu, śnieżnej pasty czy brokatu. Ta forma zdobienia wyzwoliła u dzieci wiele inwencji twórczej i radosnego błysku w oczach przy każdym kolejnym pociągnięciu pędzla. Malowały ptaszki, domki, bałwany, choinki, ale i esy-floresy, czyli różnorodne wzory. Każda bombka okazała się inna, wyjątkowa, co satysfakcjonowało, przecież wykonana samodzielnie. Cieszyła dzieci i rodziców.

Innym razem korzystając z szyszek, drucika i filcu tworzyliśmy śmieszne zimowe skrzaty. Wycinaliśmy czapeczki, buciki i rękawiczki, ozdabiając je włóczką i koralikami. Z szyszek przygotowywaliśmy również małe choineczki zdobiąc je śniegiem, perełkami imitującymi bombki i gwiazdkami, a z orzechów arachidowych powstały śmieszne bałwanki, reniferki i mikołaje.

Wszystkie te ozdoby z pewnością znajdą szczególne miejsce na świątecznej choince i swoja niepowtarzalnością będą przyciągać wzrok domowników.

Grażyna Taborska
Instruktor Świetlicy Kultury w Podgrabiu

  • Pracowity czas przedświąteczny_1
  • Pracowity czas przedświąteczny_2
  • Pracowity czas przedświąteczny_3
  • Pracowity czas przedświąteczny_4
  • Pracowity czas przedświąteczny_5
  • Pracowity czas przedświąteczny_6