Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

radosne wicie palm 12 20160319 1585493186Podobnie jak w innych placówkach kultury, tak i w Domu Kultury w Ochmanowie 16 marca odbyły się warsztaty rękodzieła podczas, których dzieci wraz z dorosłymi rozpoczęły przygotowania do Niedzieli Palmowej, a tym samym do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Święta te kojarzą się nam wszystkim z radością budzeniem się przyrody i wszystkiego do życia, kojarzą się z wiosną .

Natomiast niedziela ta, została tak nazwana w Kościele Katolickim na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, którego wierni również z radością witali rzucając mu pod nogi gałązki palmowe.

Tradycja ta przetrwała przez wieki, chociaż ulegała pewnym zmianom i modom. Nasi pradziadowie, dziadkowie, a nawet jeszcze rodzice do kościoła przynosili palmy własnoręcznie wykonane, z tych roślin i krzewów, które już budziły się do nowego życia. Natomiast kwiaty były z bibuły i tworzyły tylko symbolikę kolorów i kształtów kwiatów wiosennych.


Obecnie widać ogólną tendencję powrotu do tradycji naszych przodków. Dzieci i młodzież z dużym zapałem i zaangażowaniem odpowiedziały na propozycję wykonania niepowtarzanych, tradycyjnych palm. Najpierw swoimi małymi rączkami, z różnobarwnej krepiny wyczarowywały śliczne wiosenne kwiatki, rzec by można, jak żywe. Zgromadzone bazie, bukszpanem, trawy, gałązki wierzby i brzozy stanowiły bazę do dalszych działań, czyli wicia palm.

Każdy, kto kiedykolwiek wykonał własnoręcznie palmę wie, że sztuka robienia palm do łatwych nie należy, więc dzieciom w tym tworzeniu dzielnie pomagały mamy. Nie potrzebne były szczególne podpowiedzi, gdyż ich wyobraźnia plastyczna sama podpowiadała jakie kolejne kroki należy podjąć by osiągnąć zamierzony efekt. Jakiego użyć wypełnienia palmy, w którym miejscu i jakie kwiaty dopiąć. W taki sposób powstawały niepowtarzalne cudeńka, jedne małe, inne całkiem pokaźnych rozmiarów.

Każdy uczestnik warsztatów wiedział z jaką palmą chce powędrować w Niedzielę Palmową do kościoła. Patrząc z boku widać było, że te działania sprawiają dzieciom wielką radość, a nabyte umiejętności na pewno zaprocentują. Być może w przyszłym roku poziom umiejętności pozwoli im wziąć udział w Gminnym Konkursie Palm Wielkanocnych.

Barbara Cicha

instruktor Domu Kultury w Ochmanowie

  • Radosne wicie palm_1
  • Radosne wicie palm_2
  • Radosne wicie palm_3
  • Radosne wicie palm_4
  • Radosne wicie palm_5
  • Radosne wicie palm_6

więcej fotorelacja