Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

jajka z soli tak ale nie do gotowania 11 20160318 1768244588Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce jest organizatorem najbardziej oryginalnego konkursu, konkursu na najpiękniejszą pisankę z soli. Do udziału w nim zapraszani są uczniowie wszystkich rodzajów szkół oraz placówek kultury, osoby pomysłowe i uzdolnione. Jego 17 edycja odbyła się 17 marca 2016 roku.

Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim był reprezentowany przez dwie czwartoklasistki Agnieszka Widomska - Smuły oraz Wiktoria Samek, które podczas warsztatów plastycznych zmagały się z trudną materią soli, by podczas konkursu zaprezentować się jak najlepiej. W tym roku na konkursie była również reprezentantka Domu Kultury w Woli Batorskiej, gimnazjalistka Sylwia Siwek.

Jeśli ktoś myśli, że zdobienie soli to banalna rzecz, jest w błędzie. Ten minerał jest piękny i kapryśny. Ma ciekawą fakturę, barwę od białej poprzez szarą po różowo - pomarańczową, rozpuszcza się w zetknięciu z wodą, przez co zdobienie solnego jajka wcale nie jest łatwe.

Podczas kilkunastu lat trwania konkursu wykorzystano już niemal wszystkie techniki i sposoby zdobienia. Jednak każdego roku powstają nowe, oryginalne prace, które uczestnicy wykonują w siedzibie muzeum, obserwowani przez jego pracowników. Nie można tego wykonać w domu, więc podczas półtorej godziny przeznaczonej na ich ozdobienie należy poradzić sobie z tym trudnym zadaniem, a potem czekać na rezultaty.

Jurorzy nie mają łatwego zadania, ponieważ do konkursu przystępuje wielu chętnych. W tym roku przyjechało ponad czterdziestu uczestników. Najwięcej uczestników było w kategorii wiekowej klas IV - VI szkoły podstawowej. Ale jak się okazało podczas ogłaszania wyników, dla naszych wszystkich trzech przedstawicielek nie było to wielką przeszkodą.

Uznanie jury w kategorii wiekowej klas IV - VI szkoły podstawowej zdobyły prace Agnieszki Widomskiej - Smuły, której przyznano II miejsce oraz Wiktorii Samek, laureatce III miejsca. Do ozdobienia pisanek obydwie dziewczęta użyły minimalistycznych rozwiązań, bo takie są najlepsze i przyniosło to efekty.

W kategorii wiekowej gimnazja jury przyznało II miejsce Sylwii Siwek, która wybrała do ozdobienia solnego jajka niezwykle trudną i pracochłonną technikę sutaszowych elementów zdobniczych kolorowymi sznureczkami i drobnymi koralikami. Pisanka prezentowała się bardzo elegancko i niezwykle efektownie.

W tym miejscu można podsumować udział przedstawicieli Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim od samego początku konkursu. Tylko raz jego przedstawiciel nie brali udziału z przyczyn tzw. obiektywnych, raz nie przyznano żadnej nagrody, a z pozostałych 15 konkursów zawsze wracali jako zdobywcy. I tak samo było w tym roku.

Maria Strzelec
instruktor w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Jajka z soli? tak, ale nie do gotowania_1
  • Jajka z soli? tak, ale nie do gotowania_2
  • Jajka z soli? tak, ale nie do gotowania_3
  • Jajka z soli? tak, ale nie do gotowania_4
  • Jajka z soli? tak, ale nie do gotowania_5
  • Jajka z soli? tak, ale nie do gotowania_6

więcej fotorelacja