Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/joomgallery/originals/kolorowe_budki_dla_ptakow_553/kolorowe_budki_dla_ptakow_10_20160308_1472675797.jpg'
There was a problem loading image 'images/joomgallery/originals/kolorowe_budki_dla_ptakow_553/kolorowe_budki_dla_ptakow_10_20160308_1472675797.jpg'

kolorowe budki dla ptakow 10 20160308 1472675797Domy Kultury w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej kontynuując projekt przyrodniczo - artystyczny rozpoczęty jeszcze jesienią ubiegłego roku zaprosiły młodzież do dalszych działań artystycznych i pogłębiania wiedzy na tematem naszych skrzydlatych przyjaciół.
Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęła klasa szósta Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej oraz klasa druga Gimnazjum w Zabierzowie Bocheńskim.

Przedwiośnie to bardzo dobra pora, by pomyśleć o letnich mieszkaniach dla ptaków i ich potomstwa. Dlatego też 7 marca 2016 roku zorganizowaliśmy wielkie malowanie 40 budek lęgowych, które zakupiło Centrum Kultury w Niepołomicach.

O pomoc w realizacji projektu, a zwłaszcza jego części ornitologicznej, poprosiliśmy Nadleśnictwo Niepołomice, które reprezentował Komendant Straży Leśnej Czesław Szczyligar. Przekazał nam szereg przydatnych informacji, które należało poznać przed zawieszeniem domków dla ptaków. Dowiedzieliśmy się, że budki należy zawieszać na wysokości 2 do 4 metrów, lekko pochylone do dołu i co najważniejsze otworem wlotowym skierowanym na wschód. Budka, w której mają zamieszkać ptaki powinna być zawieszona w cieniu gałęzi, tak by zbytnio się nie nagrzewała. Po okresie lęgowym, najlepiej w listopadzie, należy wyczyścić jej wnętrze wykorzystując ruchomą przednią ściankę.

Wzbogaceni o nową wiedzę przystąpiliśmy do działań artystycznych. W tym celu zakupione zostały ekologiczne farby z atestem, tak by nie zagrażały ptakom.

Warsztaty malowania rozpoczęły się o godz.9.00 w Domu Kultury w Woli Batorskiej. Na drugie spotkanie udaliśmy się do Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, gdzie oczekiwali nas gimnazjaliści. Niecodzienny materiał - drewno i farby akrylowe, szlachetne intencje, innowacyjność pomysłu sprawiły, że i wyobraźnia artystyczna została rozbudzona.

Każdy uczestnik warsztatów pomalował co najmniej jedną budkę zgodnie z własnym pomysłem. Czy spodobają się potencjalnym lokatorom zobaczymy w pełni sezonu. Nam podobają się bardzo, bo każda ma swój niepowtarzalny wzór i kolorystykę.

Po wyschnięciu farb budki zostaną zawieszone w różnych miejscowościach naszej gminy. Pomogą nam w tym oczywiście nasi strażacy, niezastąpieni w takich sytuacjach. W Zabierzowie Bocheńskim już rozpoczęli montaż na wskazanych drzewach, za co im serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice Panu Romanowi Ptakowi, który wsparł nasze działania obejmując honorowy patronat nad projektem.

Maria Strzelec i Renata Siwek
instruktorki Domów Kultury

więcej fotorelacja