Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

wystawa ikon w woli batorskiej 22 20191216 1397427732W niedzielne popołudnie 8 grudnia 2019 w Domu Kultury w Woli Batorskiej odbył się wernisaż wystawy ikon. Swoje prace zaprezentowało kilkunastu uczestników kursu pisania ikon, orgaznizowanego przez Centrum Kultury w Niepołomicach, a odbywającego się w naszm Domu Kultury.

Na wystawie  zbiorowej zaprezentowane zostały 44 ikony, różnych autorów, o różnym stopniu zaawansowania i przedstawiające różne postacie lub sceny.

Zobaczymy tutaj pierwsze napisane przez artystów ikony, obok ikon osób, które stworzyły ich już wiele. Ikony wykonane podczas kursu i te powstałe w zaciszu domowym.

Tak więc na prezentowanej wystawie możemy zobaczyć ikony osób poczatkujących, obok ikon wielopostaciowych nierzadko wykonanych przez osoby, które ten rodzaj twórczości bardzo zaintrygował.

Pisanie ikon to dość nietypowa i niełatwa technika, która w dzisiejszym świecie jest rzadko spotykana, co sprawia, że trudno zgromadzić na jednym kursie osoby o tym samym stopniu zaawansowania i umiejętności. Dlatego też, nasze kursy organizujemy tak aby przy jednym stole mogli usiąść zarówno Ci, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie, jak i Ci którzy posiedli już pewien stopień umiejętności i niejednokrotnie wysoki poziom zaawansowania. Prowadzącymi kursy pisania ikon w Woli Batorskiej są państwo Katarzyna i Jarosław Kula, którzy od wielu lat prowadzą w Częstochowie własną pracownię. Pani Kasia uczy wszystkiego co dotyczy pisania ikon, a Pan Jarosław jako wyśmienity pozłotnik, wprowadza w tajniki ze swojej dziedziny.

Nasze prace są wykonywane tradycyjną techniką tempery jajecznej, w początkowym etapie na sklejce, a ci którzy opanowali podstawowe tajniki w następnym etapie piszą ikony na zagruntowanych odpowiednio deskach. Każdy uczestnik kursu z pomocą pani Katarzyny wybiera temat własnej ikony, dostosowany do posiadanych umiejętności i stopniowo wprowadzany jest w coraz trudniejsze zagadnienia.

Tak samo jest ze złoceniami, zaczynamy od szlagmetali, poprzez złoto transerowe, aż do najtrudniejszego etapu pracy ze złotem płatkowym; a zapewniam, nie jest to wcale ani proste ani szybkie do nauki, dlatego pomoc profesjonalnego pozłotnika jest nieoceniona.
Otwarcia wystawy dokonała dyrektor Centrum Kultury w Niepołomicach Pani Małgorzata Gajda wraz z prowadzącymi kursy Panią Katarzyną i Panem Jarosławem Kula. Goście, którzy przybyli na wernisaż mieli okazję poznać autorów prac, porozmawiać z nimi i posłuchać opowieści o tej niecodziennej technice oraz drodze powstawania ikon.

Każdy z autorów otrzymał symboliczną różę i wielkie brawa. To pierwsza tak duża wystawa ikon, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Czekamy na efekty dalszej pracy naszych artystów, a na razie zapraszamy do podziwiana obecnej wystawy.

Instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej
Renata Siwek

  • Wystawa ikon w Woli Batorskiej_1
  • Wystawa ikon w Woli Batorskiej_2
  • Wystawa ikon w Woli Batorskiej_3
  • Wystawa ikon w Woli Batorskiej_4
  • Wystawa ikon w Woli Batorskiej_5
  • Wystawa ikon w Woli Batorskiej_6

więcej fotorelacja