Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

zakoczenie lata w krynicy 6 20190925 1162252271Na ostatni dzień lata Dom Kultury w Zakrzowie zaprosił dorosłych i dzieci na wycieczkę do Krynicy i Muszyny. Tak więc w niedzielę 22 września już o siódmej rano wyruszyliśmy w Beskid Sądecki. Pogoda była piękna jak na lato przystało. Po przyjeździe do Krynicy dla jednych wyjście dla innych wyjazd na wieżę widokową wybudowaną na stacji narciarskiej Słotwiny Arena, 896 n.p.m.

Żeby dojść do wieży należy pokonać 1030 metrów specjalnie przygotowaną drewnianą ścieżkę, która wznosi się stopniowo do góry i wiedzie wśród drzew, a ich prześwity zapewniają wspaniałe widoki i dodatkowe, niezapomniane wrażenia. Wieża widokowa to drewniana konstrukcja o wysokości 49,5 metra, zlokalizowana w paśmie lasów Jaworzyny Krynickiej, z której  rozciąga się widok na Beskid Sądecki, a  przy pięknej pogodzie krajobraz zapiera dech w piersiach, myśmy tego szczęścia doznaliśmy.

Z wieży widokowej w Krynicy przejazd już z panią przewodnik do Muszyny. W drodze mijamy ruiny zamku muszyńskiego, o którym fraszkę napisał sam Jan Kochanowski. Następnie przejeżdżamy obok miejscowości Jarzębnik gdzie w 1938 roku została odkryta mofeta, czyli wyziewy składników lotnych magmy (gazów i par), wydobywające się z głębi ziemi. Zanim jednak to nastąpiło Pani przewodnik opowiedziała jak to ginęły owady, ptaki i owce i nikt nie wiedział dlaczego. A to za sprawą dwutlenku węgla ulatniającego się z ziemi.

Dojechaliśmy do Muszyny i  już  spacerujemy w ogrodach sensorycznych. Ogrody zmysłów podzielone na kilka sfer: ogród zdrowia, zapachowy, dźwięku, dotykowy, ogród smakowy i ogród baśni i legend . W każdej z części ogrodu są rośliny, krzewy i drzewa , kamienie i woda tak połączone, że oddziaływają  na nasze zmysły. Aktualnie jest w budowie ogród miłości i mogliśmy już podziwiać elementy architektury, które przeniosą nas w czasy starożytnej Grecji i Rzymu.

Kolejnym punktem wycieczki były ogrody biblijne w Muszynie, największe  w Polsce. Podzielony na pięć ogrodów tematycznych, Ogród historii zbawienia, Ogród krajobrazów biblijnych, Winnica Pańska i nauka proroków, Dziecięcy ogród biblijny i Ogród zakochanych. W ogrodzie znajduje się źródło wody mineralnej Maryja, każdy z nas zasmakował i stwierdziliśmy jednogłośnie, że woda jest lekko musująca za sprawą dwutlenku węgla.  Można było również przysiąść w cieniu drzewa oliwkowego.

Powrót do Krynicy i spacer deptakiem poznajemy historię miasta, które rozsławił wielki Polak Jan Kiepura. Poznajemy historię bardziej ciekawych i charakterystycznych dla Krynicy zabytków. I tu dowiadujemy się, że to Krynica jest bardziej znana, ale starszym uzdrowiskiem była Muszyna, następnie założono Tylicz, a dopiero potem Krynicę. Wizyta w pijalni wód, w nowym Domu Zdrojowym, spacer przy Muzeum Nikifora, spacer przy fontannie pięknie oświetlonej. Czas nieubłaganie ucieka. Mamy chwilę dla siebie,  to już czas wolny, pora na restauracje, pamiątki i poszukiwanie bundzu. Bundz kupiony, oscypki też, pamiątki również,  pora do domu.
    
Na marginesie, uczestnicy podróżny organizowanych przez Dom Kultury w  Zakrzowie w pierwszym dniu lata przebywali w Trójmieście, a ostatniego w Krynicy i Muszynie.

Stanisława Zielińska
instruktor Domu Kultury w Zakrzowie

  • Zakończenie lata w Krynicy_1
  • Zakończenie lata w Krynicy_2
  • Zakończenie lata w Krynicy_3
  • Zakończenie lata w Krynicy_4
  • Zakończenie lata w Krynicy_5
  • Zakończenie lata w Krynicy_6

więcej fotorelacja