Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

wojtek dzicioowski wicemistrzem polski 1 20190625 1616820453W dniach 22 - 23 czerwca 2019 w Gliwicach rozegrane zostały 50. Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych. W konkurencji rakiet z taśmą hamującą – S6A nasz modelarz Wojtek Dzięciołowski z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim wywalczył tytuł Wicemistrza Polski.

W tegorocznych Mistrzostwach Polski, w kilku konkurencjach modelarstwa lotniczego i kosmicznego, udział wzięło około 80 juniorów młodszych z całego kraju. Ta kategoria wiekowa obejmuje modelarzy w wieku do lat 16, a od uczestników tej rangi zawodów wymagana jest w licencja sportowa wydana przez Aeroklub Polski.

W konkurencji S6A – rakiet z taśmą hamującą udział wzięło dwóch naszych modelarzy z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim: Wojtek Dzięciołowski i Michał Kuchta. Konkurencja S6A polega na uzyskaniu jak najwyższej sumy czasów trzech lotów rakietą wyposażona w silnik o odpowiednim ciągu. Do uzyskania dobrego wyniku niezbędne jest staranne zbudowanie lekkiej rakiety, dysponowanie silnikiem wyczynowym i wystrzelenie jej w odpowiednich warunkach termicznych. Sztuka ta udała się Wojtkowi Dzięciołowskiemu, który o miejsce na podium walczył do ostatniego, trzeciego lotu, uzyskując w nim (jako jeden z trzech zawodników) maksymalny czas wynoszący 180 sekund. Bardzo dobre, szóste miejsce, zajął w tych mistrzostwach Michał Kuchta.

Należy nadmienić, że Wicemistrzostwo Polski Wojtka nie jest przypadkowe, bo w ubiegłorocznych zawodach modeli kosmicznych zaliczanych do Pucharu Świata, zajął on 5 miejsce (w zawodach Pucharu Świata nie ma klasyfikacji wiekowej).

Modelarzom gratulujemy, a wszystkich chętnych do wypróbowania swoich sił w dyscyplinie sportowej, jaką jest modelarstwo lotnicze i kosmiczne zapraszamy do jednej z dwóch modelarni działających przy Centrum Kultury w Niepołomicach. Zajęcia odbywają się również w wakacje.

Krzysztof Gawłowski
instr. modelarstwa lotniczego i kosmicznego


  • Wojtek Dzięciołowski Wicemistrzem Polski_1
  • Wojtek Dzięciołowski Wicemistrzem Polski_2
  • Wojtek Dzięciołowski Wicemistrzem Polski_3
  • Wojtek Dzięciołowski Wicemistrzem Polski_4
  • Wojtek Dzięciołowski Wicemistrzem Polski_5
  • Wojtek Dzięciołowski Wicemistrzem Polski_6