Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

przygoda z ikonopisarstwem 1 20190402 1306671541

Los to mały psotnik. Czasem jest kapryśny, innym razem łaskawy. Często stawia na naszej drodze ludzi i sytuacje, o których nawet byśmy nie przypuszczali. I my, dawno temu,  przekonaliśmy się co oznacza kaprys losu. Bowiem na naszej drodze pojawiło się wyzwanie: przeprowadzenie kursu ikonopisarstwa.

Było to już kilka lat temu i wymagało wielu przygotowań, cierpliwości, dobrej organizacji i mnóstwa wykonanych telefonów z godzinami przeprowadzonych rozmów, ale udało się!

Dziś już wiemy, że tamto wydarzenie nie było kaprysem losu, było jego ukłonem w naszą stronę. Od tamtej pory wiele się działo, dużo się nauczyliśmy i zawarliśmy nowe przyjaźnie. To był początek wielkiej przygody.


W ciągu kilku lat w Domu Kultury w Woli Batorskiej przeprowadziliśmy już cztery kursy ikonopisarstwa na różnych poziomach zaawansowania, a ostatni – piąty zakończył się w sobotę 30 marca.


Wszystko to oczywiście przy przewodnictwie wyjątkowej pary artystów z Częstochowskiej pracowni złotnictwa i ikonopisarstwa, państwa Katarzyny i Jarosława Kulów. To oni są sercem całego przedsięwzięcia i to oni z wielką pasją, zaangażowaniem i miłością do sztuki, cierpliwie tłumaczyli naszym uczestnikom wszystkie trudności i tajemnice ikonopisarstwa. Ich wiedza, profesjonalizm i serdeczność sprawiły, że szybko stali się dla nas i naszych uczestników, nie tylko instruktorami, ale i przyjaciółmi tworzącymi na kursach bardzo ciepłą atmosferę.

Marcowy kurs był już piątym z kolei i zgromadził stałych bywalców oraz całkiem nowych uczestników. Od 15 marca w każdy piątek i sobotę wszyscy oni tworzyli i zmagali się z tą trudną techniką. Całość zakończyła się 30 marca, wraz ze zwyczajowym już poświęceniem ikon przez wikarego parafii Woli Batorskiej księdza Seweryna Puchełę. Bowiem by ikona stała się pełnoprawną ikoną, konieczne jest jej poświęcenie.
Ikony skończone, uśmiechy i wyrazy dumy na twarzach obecne! Uczestnicy zabrali ze sobą nową dawkę wiedzy, a państwo Kulowie wrócili do własnej pracowni tworzyć kolejne dzieła sztuki – kurs się zakończył ale, mamy nadzieję, przygoda nadal trwa i jeszcze nieraz wszyscy się zobaczymy by przekroczyć i spotkać się znów w progach Domu Kultury w Woli Batorskiej.

Może i kurs się zakończył ale Dom Kultury prężnie działa, więc tymczasem zapraszamy wszystkich na nasze stałe zajęcia i może, kto wie… skusicie się nas odwiedzić na kolejnym kursie ikon? Serdecznie zapraszamy, niech będzie nas więcej, a przygoda trwa!

Renata Siwek

instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej

  • Przygoda z ikonopisarstwem_1
  • Przygoda z ikonopisarstwem_2
  • Przygoda z ikonopisarstwem_3
  • Przygoda z ikonopisarstwem_4
  • Przygoda z ikonopisarstwem_5
  • Przygoda z ikonopisarstwem_6
  • Przygoda z ikonopisarstwem_7
  • Przygoda z ikonopisarstwem_8
  • Przygoda z ikonopisarstwem_9

więcej fotorelacja