grupa osób z profilu

 

Planując wakacyjną wycieczkę z Domu Kultury w Zakrzowie chcieliśmy zaproponować mieszkańcom ciekawą wyprawę plenerową, dlatego też wybór padł na jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w polskich górach, w połączeniu z poznawaniem dziedzictwa kulturowego.

Rankiem, 12 sierpnia 2023 wyruszyliśmy w Góry Świętokrzyskie i na Łysą Górę, inaczej zwaną Święty Krzyż.

Znajduje się tutaj klasztor po benedyktyński i przechowywane w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Klasztor szczycący się bogatą tysiącletnią historią, a obecnie zarządzany przez Misjonarzy Oblatów.

Po klasztorze oprowadził nas przewodnik – zakonnik, opowiadając o pięknej historii tego miejsca. Ludowe przekazy mówią o istnieniu tutaj miejsca kultu pogańskiego, świadczą o tym pozostałości kamiennego wału kultowego z około VIII wieku, otaczającego szczyt góry.

Nie jest najważniejsze kiedy powstał klasztor, ale na pewno warto tam pojechać, zobaczyć i wysłuchać historii klasztoru i pośrednio historii Polski, o wielkich Polakach, królach i osobach, które w tym miejscu szukały wsparcia do swych działań lub ukojenia. Ale nie zawsze tak jednak było. W 1882 r. władze carskie utworzyły na Świętym Krzyżu ciężkie więzienie, w czasach II wojny światowej był tu niemiecki obóz dla jeńców radzieckich, a po wojnie znowu ciężkie więzienie. Klasztor kilkakrotnie był plądrowany i palony.

Zwiedziliśmy również muzeum historyczno - misyjne, krużganki, zakrystie, weszliśmy do krypty, gdzie są szczątki doczesne Jeremiego Michała Wiśniowieckiego. Natomiast wizyta na wieży kościelnej dała możliwość podziwiania pięknej panoramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

U podnóża Łysej  Góry znajduje się osada średniowieczna w Nowej Słupi. W chatach, gdzie czekali na nas rzemieślnicy z przed wieków na żywo odwiedziliśmy szewca, garncarza, kowala, stolarza, tkaczki, zielarki, przenosząc się w czasie o kilka stuleci wstecz. Wszyscy byli zgodni, najciekawiej było u zielarki. Aż zapomnieliśmy o zrobieniu zdjęć.

Ostatnim punktem naszego programu była największa w Polsce aleja miniatur - Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur, z najwspanialszymi budowlami świata i dziełami stworzonymi przez naturę, wykonanymi w większości w skali 1:25. Sama aleja usytuowana jest na dużym wzniesieniu. Po dojściu do ostatniego obiektu roztacza się piękną panoramę na góry świętokrzyskie. Tak więc widoki wynagrodziły nasz trud stopniowego wspinania się.

Tego dnia pogoda nam dopisała. Uczestnikom dziękujemy za wspaniałą atmosferę w czasie wycieczki.

Stanisława Zielińska
instruktor w Domu Kultury w Zakrzowie