Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
facebook_page_plugin

otwarta pracownia plastyczna w woli batorskiej 10 20170805 1012715567Mówią, że każdy człowiek ma w sobie małego stworka - artystę. Czasem domaga się on uwagi, a kiedy tak się dzieje, mają miejsce naprawdę przedziwne rzeczy. Niektórzy ignorują stworka, a gdy ten odpuszcza, oni po prostu o nim zapominają. U innych sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem próbują oni tegoż stworka oswoić.

I tu zaczynają się trudności i pytania. No bo od czego zacząć? Co trzeba przygotować, czego się dowiedzieć? Jakie przybory i materiały kupić? I co najważniejsze: jaką technikę wybrać? I nagle człowieka dopadają wątpliwości. Bo czy, aby na pewno da się tego stworka oswoić?

W Domu Kultury w Woli Batorskiej rozwiązaliśmy ten problem. Co więcej, nie tylko oswoiliśmy stworka, ale nawet się z nim zaprzyjaźniliśmy. A to wszystko za sprawą otwartej pracowni plastycznej, a w jej ramach wakacyjnych zajęć, które odbyły się w dwóch turach.

Pierwsza miała miejsce w dniach 25 - 27 lipca i ukazała uczestnikom sposób tworzenia łapaczy snów oraz sekrety jednej z technik biżuteryjnych, tym razem modnej makramy. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kilka metrów woskowanego sznurka, garść koralików, kilkaset węzełków i sporo czasu oraz cierpliwości. Uczestnicy podczas zajęć dowiedzieli się o wszystkich podstawowych aspektach potrzebnych do rozpoczęcia przygody z makramą. Poznali kilka prostych węzłów, a także wypletli swoje pierwsze bransoletki. Niektórzy z nich do dziś nie mogą wyplątać się z gmatwaniny makramowych sznureczków i wciąż możemy ich zobaczyć wyplatających jakieś małe dzieła sztuki.

Natomiast na tych, którzy wciąż nie mieli dość, czekała bardzo ciekawa i bardzo brudna technika o dumnej nazwie: papier marmurkowy, gdzie przy użyciu wody, tempery i farby olejnej można było stworzyć fantazyjne wzory na zwykłych kartkach papieru.

Inni zaś skusili się na sierpniowe zajęcia w dniach 1 – 3 sierpnia, które przybliżyły biorącym udział w zajęciach malarstwo sztalugowe. Każdy z uczestników stając przed sztalugą, wraz z zestawem pędzli i farb, zmierzył się z piękną aczkolwiek trudną do namalowania, martwą naturą. Po trzydniowych zmaganiach obrazy były skończone, a efekt zadziwił nawet samych autorów bowiem wielu z nich nie do końca wierzyło, że zdołają wygrać z niesforną martwą naturą. A jednak! Wszystko się udało, a goście Domu Kultury wyszli szczęśliwi z własnym obrazem pod pachą, bogatsi w nową wiedzę oraz doświadczenia.

Renata Siwek
instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej

więcej foto relacja