Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

deszczowo ale mio 2 20161018 1757653428Środa, 12 października 2016 roku. Dzień, jak każdy inny, ale właśnie z tego powodu postanowiliśmy go trochę urozmaicić.
Grupa seniorów z Zabierzowa Bocheńskiego zdecydowała już wcześniej, że właśnie tego dnia pojedziemy do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.


Jest to miejscowość w pobliżu Limanowej, więc odległość od nas niewielka. Pomimo niesprzyjającej pogody, bo padał deszcz i było dosyć chłodno, pojechaliśmy do tego ciekawego, a mało znanego miejsca. Sanktuarium jest zbudowane w miejscu nieprzypadkowym. Zanim powstała parafia z nowym, dużym kościołem, była tam drewniana kaplica, wzniesiona w 1822 przez Jana Matrasa, jako wotum dziękczynne za cudowne ocalenie w bitwie pod Rastatt w Niemczech. Od tego czasu rozwija się kult maryjny. Obok starej kaplicy zbudowany został nowy, jasny kościół. Jego otoczenie jest również piękne i ciekawe. Na rozległym terenie została wkomponowana Droga Krzyżowa zaprojektowana przez zespół prof. Kućmy i uroczyście przekazana wiernym w 2010 r. przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Joachima Meisnera z Kolonii. Warto ją poznać chociażby dlatego, że można w figurach rozpoznać współczesne postacie.

Nasza grupa uczestniczyła w codziennie odprawianym nabożeństwie. Byliśmy również w starej, pierwszej kaplicy. Potem skorzystaliśmy z gościnności proboszcza, który zaoferował nam gorącą herbatę w Domu Pielgrzyma. Dokuczliwy deszcz przeszkodził w odprawieniu Drogi Krzyżowej, więc postanowiliśmy wrócić tutaj.

Warto wybrać się tu by obcować z piękną przyrodą. Przy sprzyjającej pogodzie widoki są niesamowite. Widać stąd Grodzisko, Kostrzę, Ciecień, Ćwilin, Śnieżnicę, Łopień, Mogielicę, Cichoń, Pasmo Łososińskie. Na najdalszym horyzoncie widnieją Tatry, pod nimi dostrzec można Gorce. W pobliżu jest wyciąg narciarski z piękną trasą zjazdową.

Czy trzeba lepszej rekomendacji dla tego miejsca?

Chociaż pogoda nie rozpieszczała tego dnia, wielu uczestników zaciekawiło to miejsce i z pewnością przyjadą tutaj z rodziną.

Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Deszczowo, ale miło_1
  • Deszczowo, ale miło_2
  • Deszczowo, ale miło_3
  • Deszczowo, ale miło_4
  • Deszczowo, ale miło_5
  • Deszczowo, ale miło_6

więcej foto relacja