Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

jedna jaskoka wiosny nie czyni 1 20160509 1559728719Jedna jaskółka wiosny nie czyni,

ale jedna zasiedlona, malowana budka jest dowodem na to, że ptakom nie przeszkadza taki rodzaj elewacji na ich domach

W marcu przeprowadziliśmy warsztaty edukacyjne w Domach Kultury w Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim, których tematem przewodnim były ptaki. Na ich podsumowanie postanowiliśmy, że przygotujemy ciekawe, według naszych zamierzeń, propozycje mieszkaniowe dla skrzydlatych przyjaciół. Efektem tego było pomalowanie farbami ekologicznymi 40 budek lęgowych, które zostały zawieszone w różnych miejscach. Mają przypominać o naszej akcji, bo wyglądają dość oryginalnie. Teraz jest pora, aby obserwować efekty naszych starań, bo nadszedł czas wylęgu nowego pokolenia ptaków.

W ostatnią sobotę wnikliwej obserwacji została poddana jedna budka, ponieważ można było zauważyć wokół niej wzmożony ruch. Okazało się, że zamieszkała w środku rodzina wróbli. Z pewnością są też młode, bo para uroczych stworzeń często wlatuje do środka z dostawą pożywienia w dziobie. Dłuższa obserwacja jest wprawdzie nieco męcząca, ale dostarczy wielu nowych informacji o zachowaniu tych podobno coraz rzadziej spotykanych ptaków.

W tym miejscu należy dodać, że sceptycy nie dawali nam szans na zajęcie przez ptaki malowanych domków, a tu mamy miłe potwierdzenia naszych racji.

Ciekawe, czy w innych domkach przygotowanych w ramach naszej akcji zamieszkali lokatorzy? Jeśli tak, to przyślijcie zdjęcia, najlepiej z opisem, gdzie jest zawieszona budka, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Na zakończenie dodam, że budki można wieszać przez cały rok. Ważne, aby zawiesić je 2 - 4 metry nad ziemią otworem w stronę wschodu, w miejscu zacienionym, aby słońce nie nagrzewało ścianek. Nie należy też robić błędu, którym jest montowanie patyczka przy wlocie. On bardzo przeszkadza ptakom, a drapieżnikom pomaga wybrać lęgi. 

Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Jedna jaskółka wiosny nie czyni_1
  • Jedna jaskółka wiosny nie czyni_2
  • Jedna jaskółka wiosny nie czyni_3
  • Jedna jaskółka wiosny nie czyni_4
  • Jedna jaskółka wiosny nie czyni_5
  • Jedna jaskółka wiosny nie czyni_6

więcej fotorelacja