Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
facebook_page_plugin

radosne wicie palm 12 20160319 1585493186Podobnie jak w innych placówkach kultury, tak i w Domu Kultury w Ochmanowie 16 marca odbyły się warsztaty rękodzieła podczas, których dzieci wraz z dorosłymi rozpoczęły przygotowania do Niedzieli Palmowej, a tym samym do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Święta te kojarzą się nam wszystkim z radością budzeniem się przyrody i wszystkiego do życia, kojarzą się z wiosną .

Natomiast niedziela ta, została tak nazwana w Kościele Katolickim na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, którego wierni również z radością witali rzucając mu pod nogi gałązki palmowe.

Tradycja ta przetrwała przez wieki, chociaż ulegała pewnym zmianom i modom. Nasi pradziadowie, dziadkowie, a nawet jeszcze rodzice do kościoła przynosili palmy własnoręcznie wykonane, z tych roślin i krzewów, które już budziły się do nowego życia. Natomiast kwiaty były z bibuły i tworzyły tylko symbolikę kolorów i kształtów kwiatów wiosennych.


Obecnie widać ogólną tendencję powrotu do tradycji naszych przodków. Dzieci i młodzież z dużym zapałem i zaangażowaniem odpowiedziały na propozycję wykonania niepowtarzanych, tradycyjnych palm. Najpierw swoimi małymi rączkami, z różnobarwnej krepiny wyczarowywały śliczne wiosenne kwiatki, rzec by można, jak żywe. Zgromadzone bazie, bukszpanem, trawy, gałązki wierzby i brzozy stanowiły bazę do dalszych działań, czyli wicia palm.

Każdy, kto kiedykolwiek wykonał własnoręcznie palmę wie, że sztuka robienia palm do łatwych nie należy, więc dzieciom w tym tworzeniu dzielnie pomagały mamy. Nie potrzebne były szczególne podpowiedzi, gdyż ich wyobraźnia plastyczna sama podpowiadała jakie kolejne kroki należy podjąć by osiągnąć zamierzony efekt. Jakiego użyć wypełnienia palmy, w którym miejscu i jakie kwiaty dopiąć. W taki sposób powstawały niepowtarzalne cudeńka, jedne małe, inne całkiem pokaźnych rozmiarów.

Każdy uczestnik warsztatów wiedział z jaką palmą chce powędrować w Niedzielę Palmową do kościoła. Patrząc z boku widać było, że te działania sprawiają dzieciom wielką radość, a nabyte umiejętności na pewno zaprocentują. Być może w przyszłym roku poziom umiejętności pozwoli im wziąć udział w Gminnym Konkursie Palm Wielkanocnych.

Barbara Cicha

instruktor Domu Kultury w Ochmanowie

  • Radosne wicie palm_1
  • Radosne wicie palm_2
  • Radosne wicie palm_3
  • Radosne wicie palm_4
  • Radosne wicie palm_5
  • Radosne wicie palm_6

więcej fotorelacja