Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

skrzydlaci przyjaciele 6 20151109 1730611500W dniach 4 i 5 listopada 2015r. pomimo brzydkiej jesiennej pogody w Domach Kultury w Zabierzowie Bocheńskim i w Woli Batorskiej zrobiło się bardzo kolorowo i odlotowo. Powodem tego były warsztaty przyrodniczo – plastyczne zatytułowane Skrzydlaci przyjaciele, które odbyły się w tych dniach w obu placówkach.

Warsztaty kierowane były do dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z gatunkami oraz zwyczajami ptaków żyjących w naszym sąsiedztwie. Spotkania zostały zorganizowane i przeprowadzone przez obydwa Domy Kultury wraz z Nadleśnictwem Niepołomice.

O ptakach opowiadał myśliwy i strażnik leśny Pan Czesław Szczyligar, pracownik Nadleśnictwa Niepołomice. Dowiedzieliśmy się jakie ptaki żyją na terenie Puszczy i w naszej okolicy. Zaskoczył nas wieloma ciekawostkami i opowiadaniami dotyczącymi naszych małych przyjaciół. Dodatkową atrakcją była wystawa prezentująca ptactwo leśne, między innym znalazły się na niej czapla siwa, myszołów, głuszec, wilga, skowronek. Dowiedzieliśmy się jakie dzięcioły zamieszkują te tereny i jak ważna rolę pełnią w przyrodzie. Była też interaktywna cześć spotkania podczas, której dzieci odgadywały nazwy ptaków na podstawie ich odgłosów oraz fotografii. Za dobre odpowiedzi były drobne nagrody. Poznaliśmy także inne znaczenie słowa mandarynka oraz najbardziej kolorowego ptaka w Polsce. Jaki to ptak? Poszukajcie odpowiedzi.

Uczestnicy spotkań przygotowując się do warsztatów mieli za zadanie pokolorować postacie ptaków wykonane z grubej tektury. Były wśród nich sowy, wróble, dzięcioły, dudki, jemiołuszki oraz gile. Na zakończenie spotkań wszystkie kolorowe ptaki wyfrunęły na drzewa w pobliżu Domów Kultury. Zawieszone na drzewach wzbudzają duże zainteresowanie przechodniów.

Zdobyta podczas warsztatów wiedza zostanie wykorzystana i wzmocniona poprzez ogłoszony konkurs plastyczny dla wszystkich, którzy w nich uczestniczyli. Tematem przewodnim są oczywiście nasi skrzydlaci przyjaciele. Prace plastyczne należy wykonać w formacie nie mniejszym niż A3, jedną z technik płaskich, czyli rysunek, malarstwo, wydzieranka, wyklejanka, kolaż, ale bez użycia plasteliny. Termin składania prac został ustalony na 25 listopada 2015r. w obydwu Domach Kultury. Komisja oceni prace i wyłoni zwycięzców, dla których przewidziane są nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Niepołomice.


Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 4 grudnia 2015r. o godz.10.00 w Zabierzowie Bocheńskim oraz o godz. 11.00 w Woli Batorskiej.

Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim

  • Skrzydlaci przyjaciele_1
  • Skrzydlaci przyjaciele_2
  • Skrzydlaci przyjaciele_3
  • Skrzydlaci przyjaciele_4
  • Skrzydlaci przyjaciele_5
  • Skrzydlaci przyjaciele_6

więcej fotorelacja